‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

0 298

چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

از بین بردن بوی دهان | رفع بوی بد دهان | درمان بوی دهان | علت بوی بد دهان | دلایل بوی بد دهان

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

‎برای از بین بردن بوی دهان چند روش وجود دارد که برای شما توضیح داده ایم که مشاهده میکنید

‎برای رفع بوی بد دهان ماست بخورید!

محققان ژاپنی معتقدند مصرف روزانه 2 لیوان (معادل 170 گرم) ماست بدون شیرین‌کننده، و به مدت 6 هفته باعث افزایش باکتریهای مفید در دهان و رفع بوی بد آن میشود

‎بوی بد دهان میتواند سبب بروز مشکلات جدی در روابط اجتماعی شود و متاسفانه عده ای از بوی بد دهان خود آگاهی ندارند.
‎عامل اصلی بوی بد دهان یک نوع باکتری است که محل رشد آن در بزاق می باشد، این باکتری به دلایل مختلفی نظیر کثیفی دندان ها، مشکلات جهاز هاضمه و سیگار کشیدن در دهان فعال می شود. تحقیقات نشان می دهند ترکیبات سولفوری که از این باکتری آزاد می شود موجب بوی بد دهان میگردد.
‎مصرف مواد غذایی مخصوصی مانند سیر و پیاز نیز موجب بوی بد میشوند زیرا آنها شامل چربیهای تندی هستند که بوی ویژه ای داشته و به ریه انتقال پیدا می کنند که از طریق دهان بوی آنها به بیرون راه میابند.

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

‎شوینده های دهان ، قرص های نعناع و تولیداتی از این قبیل به طور موقت بوی بد دهان را از بین می برند اما بعضی از ترکیبات گیاهی می توانند تاثیر طولانی تری بر آن بگذارند.

‎دهان شویی که از گیاه جعفری تهیه شده است میتواند درمان خوبی برای بر طرف کردن بوی بد دهان باشد. جالب اینکه می توان به راحتی چنین شوینده ای را در منزل تولید کرد.
‎بدین ترتیب که مقداری از ساقه جوان جعفری را خرد کرده به اندازه یک قاشق چایخوری از آن را در دو لیوان آب جوشانده البته این مخلوط را باید بعد از سرد شدن صاف کرد و روزانه دو یا سه بار دهان را با آن شستشو داد.
‎برای از بین بردن میکروب ها و یا زخم های دهان نیز میتوان چند ساقه ریحان را جوید که این کار تنفس را هم معطر خواهد کرد. چای تهیه شده از دانه تخم شنبلیله نیز برای از بین بردن بوی بد دهان و بدن بسیار موثر است.
‎دارچین نیز معطر کننده خوبی برای تنفس است و دانه هل با عطر فوق العاده اش اگر برای یک چند لحظه جویده شود میتواند بوی بد را از بین ببرد. با جویدن تخم شوید نیز میتوان بوی بد دهان را تا حدودی از بین برد و همچنین افزودن زیره به غذا علاوه بر اینکه طعم خوبی به آن می دهد می تواند به از بین بردن بوی بد دهان کمک کند.

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

‎ بوی بد دهان را درمان کنید:
1- ‎دهانتان را به طور کامل، مرتباً تمیز کنید. 
‎دو عامل اصلی بوی بد دهان، باکتری ها و باقیمانده های غذا در دهان هستند. صد ها حفره و شکاف در دهان شما وجود دارد که به این متجاوزین ناخوانده جای می دهد. مسواک کردن کافی نیست.
* زبانتان را تمیز کنید. زبان شما مانند فرشی میماند که در لا به لای پرز هایش تمام آن مواد بدبو را پنهان می کند. وقتی شما دندان هایتان را مسواک می زنید ( که میبایست حداقل2 بار در روز انجام شود) از همان مسواک، یک قاشق، یا تمیز کننده زبان برای ساییدن بر روی سطح زبان و پاک کردن آن استفاده کنید. شما باید تمام طول زبان از جمله انتهای مرتبط با حلق را تمیز کنید.
* از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان را مانند مسواک زدن به عادت های خود بدل کنید. در ابتدا ممکن است لثه های شما خونریزی خفیفی داشته باشد. نخ دندان را بعد از عبور از لا به لای دندان ها بو کنید. احتمالا متوجه خواهید شد که بوی بد دهان شما از کجا می آید.

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟ 
2- ‎دهانتان را مرطوب نگه دارید. 
‎دهانی که خشک شده باشد، بد بو است. به همین دلیل صبح بعد از خواب بوی بد دهان شما بدتر می شود. دهان شما هنگام خواب بزاق کمتری ترشح می کند و بزاق دهان دشمن بوی بد دهان است. چراکه نه تنها این بزاق باکتری ها و باقیمانده غذا را به پایین می شوید، بلکه دارای خاصیت ضد عفونی کننده و آنزیمی برای کشتن باکتری ها نیزهست.
* آدامس جویدن علاوه بر پنهان کردن بوی بد دهان باعث تحریک غدد بزاق دهان می شود. نعنا کمکی به تحریک بزاق دهان نمی کند.
* آب بنوشید. نوشیدن آب لزوما تولید بزاق را افزایش نمی ده، بلکه دهان شما را نیز می شوید.
* خشکی دهان می تواند به دلیل استفاده از بعضی داروها و شرایط درمانی خاص به وجود آید. با دکتر خود برای تعویض دارو یا راه حلی برای مشکل خود مشورت کنید. 
3- ‎نوع آدامس را با دقت انتخاب کنید. 
‎همانطور که در گام پیشین گفته شد، هر نوع آدامسی به دلیل تولید بزاق بیشتر باعث بهبود بوی بد دهان می شود اما بعضی عمل کرد بهتری برای از مقابله با بوی بد دهان از خود نشان می دهند.
* طعم دارچین به نظر می رسد در کاهش تعداد باکتری های دهان مؤثرتر باشد.
* آدامسی انتخاب کنید که دارای شیرین کننده xylitol باشد. تنها به یک دلیل: شکر برای دهان شما مفید نیست و  xylitol جایگزینی برای شکر است که از رشد باکتری در دهان جلوگیری می کند.

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

4- ‎موز بخورید. 
‎شما احتمالا از خاصیت بدبو کردن بعضی مواد غذایی مانند پیاز، سیر، پنیر، قهوه آگاه هستید. اما آیا می دانستید که رژیم های غذایی کم کربوهیدرات باعث بوی بد دهان به نام "تنفس کِتونی" می شود؟ اساسا هنگامی که بدن شما برای تولید انرژی به جای تبدیل کربوهیدرات به انرژی از تبدیل چربی استفاده می کند، تولید "کتون" می کند که در دهان شما نیز آزاد می شود. متاسفانه کتون ها بوی بدی می دهند و اگر شما در رژیم غذایی  برای سوزاندن چربی از کربو هیدرات کمی استفاده می کنید، سعی کنید کربو هیدراتهای مفید مانند سیب و موز را به عنوان تنقلات در رژیم غذایی خود بگنجانید.
* این نوع بوی بد دهان برای کسانی که روزه می گیرند و یا از بیماری انورکسیا یا بی اشتهایی عصبی رنج می برند هم اتفاق می افتد.

5- ‎به پزشک مراجعه کنید.
‎اگر تمامی مراحل بالا را امتحان کرده اید و مشکل شما حل نشده است، با دکتر مشورت کنید. ممکن است از لحاظ پزشکی مشکلی داشته باشید که نیاز به درمان داشته باشد:
* سنگ لوزه: توده غذایی، خلط و باکتری که به صورت نقاط سفیدی روی لوزه ظاهر می شوند. که ممکن است با عفونت گلو اشتباه شود. گاهی با چشم غیر مصلح قابل دیدن نیست. ممکن است هنگام بلعیدن غذا  احساس در کنید و یا متوجه مزه ی فلز در دهان خود شوید.
* کتو اسیدوسیس دیابتی: اگر دیابت داشته باشید ممکن است باعث سوزاندن چربی به جای گلوکز شود و  تولید "تنفس کتونی" کند که در گام های پیشین گفته شد. این یک مشکل جدی است که نیاز به درمان فوری دارد.
* تریمسی لامینوریا (Trimethylaminuria): اگر بدن شما قادر به تجزیه "تریمیسی لامین" نباشد این ماده در بزاق شما آزاد می شود و باعث بوی بد دهان می شود. این ماده در عرق بدن نیز آزاد می شود و بوی بد مداوم بدن میتواند از دیگر نشانه ها باشد.

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

 

‎ چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

 

چگونه بوی بد دهان را از بین ببریم؟

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/cXG9
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.