مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

0 244

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

مفهوم  و معنای رنگ ها در دکوراسیون داخلی

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

رنگ ها نقش مهمی در دکوراسیون داخلی منزل دارند و می توانند روحیه افراد خانه را تحت تاثیر قرار دهد و تاثیر مستقیم دارد. 

روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی
شاید بتوان گفت که رنگ ها در دکوراسیون حرف اول را میزنند و تاثیر زیادی در معنا بخشیدن به دکوراسیون داخلی خانه دارند . هر کدام از رنگ ها مفهوم خاصی دارند که در این مطلب به معرفی آنها می پردازیم و برایتان از بهترین و مناسب ترین رنگ برای هر قسمت از خانه میگوییم.

آیا می توانید دنیای اطراف خود را بدون وجود هیچ گونه رنگی تصور کنید؟ هر رنگ تاثیر فیزیکی و روانی خاصی را بر بیننده می گذارد و افراد واکنش های متفاوتی به رنگ های مختلف از خود نشان می دهند. برای استفاده مناسب از رنگها در دکوراسیون و خانه آرایی نیز باید پیش از هر کاری، نقش و مفهوم رنگها را دانست.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

نقش و مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

مفهوم و معنای رنگ

محققان تاکنون نتوانسته اند یک سیستم منسجم جهانی که قادر به دسته بندی کلیه واکنش های افراد به رنگ های مختلف باشد را پایه ریزی کنند. آنها معتقدند عکس العمل افراد به فاکتورهای متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی، تجربه های خاص فردی بستگی دارد. البته نوع و شدت این واکنش ها نیز منحصر به فرد است.

روان شناسی رنگ ها یک شاخه نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود، بلکه گستره تحقیقات این حوزه در زندگی روزمره عموم مردم نمود پیدا می کند. روان شناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز حائز اهمیت است و می توان اظهار داشت که هر چیزی را که در اطراف خود می بینیم به گونه ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

نگاهی به رنگ هایی که در زیر لیست کرده ایم بیندازید، چند ثانیه صبر کنید و با خود بیندیشید که هر کدام از آن ها چه احساسی در شما ایجاد می کنند، بعد هم ادامه مطلب را بخوانید تا ببینید واقعیت چیست. البته این امکان هم وجود دارد که با تغییر حالات درونی، ویژگی های فردی، و سایر فاکتورهای آماری برخی احساسات فردی دستخوش دگرگونی قرار گیرد. به عنوان مثال اگر کسی در اعماق اقیانوس ها گیر افتاده باشد و تا مرز غرق شدن پیش رفته باشد، دیگر به احتمال زیاد آبی به عنوان رنگی آرامبخش برای او به شمار نمی رود. از سوی دیگر یک دختر خانم 8 ساله از هر رنگی بجز صورتی ایراد می گیرد.


‎رنگ ها در روحیه افراد و در معنا بخشیدن به دکوراسیون تاثیرگذارند

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎قرمز:یکی از رنگ هایی است که اکثر افراد ارتباط قوی با آن برقرار می کنند و واکنش شدیدتری به آن نشان می دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی، بر انگیختگی جنسی و هیجان به آن نسبت داده می شود. قرمز ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می برد؛ و تنها هاله هایی از رنگ قرمز بر روی هر چیزی می تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. چه علامت خطر، چه علامت عشق، به هر حال قرمز آنجاست تا حواس شما را به خود جلب کند و چشمانتان را خیره سازد.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎نارنجی: می تواند واکنش های جدی را برانگیزاند. افراد در برابر نارنجی دو واکنش نشان می دهند:یا عاشق آن می شوند یا از آن متنفر می شوند. نارنجی اصولا با زرق و برق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما، و آسایش در ارتباط است. زرد:رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می کنند. برخی از ترکیبات و سایه های زرد می توانند فرد را از نظر ذهنی تحریک کرده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎سبز:بیشتر برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک مورد استفاده قرار می گرد و بعد از آبی دومین رنگ پر طرفدار در میان عموم افراد است. سایه های طبیعی سبز حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسکین را به افراد القا می کند. ترکیب نادرست سبز ممکن است احساساتی نظیر بی حالی و ناخوشی، را در فرد ایجاد کند. به طور کلی سبز معمولاً نماد مفاهیمی نظیر صلح، افتخارآفرینی، خوش شانسی، و باروری و حاصلخیزی است.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎آبی:اکثریت قریب به اتفاق مردم موافقند که «آبی بهترین رنگ» است. شاید به آن خاطر باشد که مشاهده این رنگ سبب ایجاد هورمون های شیمیایی خاصی در بدن می شود که آرامش را ارتقا می بخشند. آبی اصولاً با احساساتی نظیر اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون و سکوت، و توجه و تمرکز همراه است. باید توجه داشت که برخی از ترکیبات رنگ آبی اثرات پویا تر و پرتحرکتری دارند و برخی از آن ها سرد تر و دور از دسترس می نمایند. در برخی پژوهش ها اثبات شده که آبی توانایی کارمندان و ورزشکاران را نیز افزایش می دهد.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎بنفش:عموماً حد تعادلی میان انرژی و هیجان قرمز و آرامش و سکون آبی ایجاد می کند. گاهی برخی از سایه روشن های بنفش ذهن افراد را درگیر می کند و آن ها را مضطرب کرده و از آن ها افراد درونگرای افراطی می سازد و از این رو به سوی کسب عرفان، معرفت، دانش پیش می روند.

 

‎رنگ ها در دکوراسیون داخلی تاثیر زیادی دارند

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎مشکی: یک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می کند. در برخی از فرهنگ ها این رنگ افراد را به یاد از دست دادن عزیزانشان می اندازد.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎قهوه ای:احساس قدمت، سادگی، طبیعی بودن، ثبات، استحکام، استواری، و پایداری را ایجاد می کند. مردم اصولا به رنگ قهوه ای اطمینان دارند و به آن اعتماد می کنند. در زندگی روزمره با رنگ های بسیار زیاد دیگری نیز برخورد می کنیم و این موارد تنها چند نمونه از رنگ های اصلیتر بودند. رنگ ها را می توان بر اساس میزان اشباع شدگی (به این معنا که یک رنگ تا چه اندازه تیره –پر رنگ یا روشن-کمرنگ است) و همین طور شفافیت (به این معنا که چه مقدار مات یا براق هستند) نیز به گروه های دیگری تقسیم کرد. روان شناسی رنگ ها می تواند فاکتور مهمی هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی خانه ها به شمار رود. به عنوان مثال اگر قصد فروش خانه خود را دارید یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای جذب مشتری بیشتری انجام دهید رنگ کردن است. رنگ سفید یکی از گزینه هایی است که با انتخاب آن می توانید امید بیشتری به سریع تر فروش رفتن خانه خود داشته باشید. ابتدا اجازه دهید در مورد فضای خارجی بحث کنیم. اصلاً مهم نیست که شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجی یا بنفش هستید، اما به هیچ وجه برای رنگ کردن نمای خارجی خانه خود از آن ها استفاده نکنید. در زمان فروش هم باید ببینید که خریدار از چه رنگی خوشش می آید. همچنین رنگ نمای خانه های اطراف نیز مهم هستند و رنگ خانه شما باید حتماً با آن ها هماهنگی داشته باشد. خانه ای که نمای آن رنگ نامتعارفی داشته باشد می تواند زیبایی کل خانه های محله را بگیرد. به عنوان پیشنهاد برای رنگ نما، سفید استخوانی، آبی، کرم، بژ، سبز، زرد را امتحان کنید. در انتخاب رنگ در و پنجره باید دقت کنید.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

اگر آنقدر بودجه ندارید که کل خانه را رنگ کنید، بهتر است فقط در ها و پنجره ها را رنگ کنید. در این میان درب ورودی از سایر بخش ها مهم تر است. رنگ آن را از میان خانواده رنگ های گرم انتخاب کنید که هر کس وارد خانه می شود با دیدن درب ورودی خوشآمد گرمی را احساس کند. آجری، قهوه ای سوخته و آبی و سبز پر رنگ جزء بهترین گزینه ها محسوب می شوند. در فضای داخلی هم همین مطالب صدق می کنند. رنگ های روشن و خنثی اتاق را روشن تر و بزرگ تر جلوه می دهند و مثل همیشه سفید جزء اولین گزینه هاست. مشاهده رنگ های مختلف در خانه و تاثیر آن ها بر روی حالات فردی پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی خانه حتماً به مبحث روان شناسی رنگ ها توجه داشته باشید. با این کار هم حالت های روانی ساکنین خانه تعدیل می گردد و هم هر کس وارد خانه شما می شود احساس صمیمیت بالاتری را از جانب شما دریافت می کند. در اینجا توضیح مختصری در مورد بهترین گزینه های رنگی اتاق های مختلف را در اختیارتان قرار می دهیم:

 

‎بهترین رنگ ها برای اتاق های مختلف خانه

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎قرمز: مشاهده قرمز فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد. در عین حال اشتها را نیز زیاد می کند. اگر دقت کرده باشید می بینید که در بسیاری از رستوران ها از این رنگ استفاده می کنند. بنا بر این بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است. البته مراقب ترکیب رنگی قرمز و سایه روشن های آن باشید. قرمز کمرنگ معمولاً واکنش ها منفی را در افراد ایجاد می کند، و تابلوهای اخطار هم این رنگی هستند. پس سعی کنید تا جایی که می توانید از قرمز پر رنگ استفاده کنید.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎نارنجی:خصوصیاتی شبیه قرمز دارد اما در عین حال حس گرما و صمیمت ایجاد می کند. می توانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دور هم جمع می شوند از آن استفاده کنید.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎زرد:آفتابی و روشن و می تواند در اتاق های خانوادگی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین برای پر نور جلوه دادن فضاهای کم نور مثل راهرو و کوریدور نیز مناسب است.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎آبی: رنگ آرامبخش، تسکین دهنده، ریلکس کننده. به همین دلیل پزشکان سعی می کنند در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند. بهتر است در اتاق خواب و سرویس بهداشتی حمام و دستشویی مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که جلوی اشتها را می گیرد، برای اتاق غذاخوری مناسب نیست.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎سبز:رنگ چند منظوره؛ هم می تواند گرما و حرارت ایجاد کند هم آرامش و خوشی. سبز همان احساسات آبی را در بر دارد با این تفاوت که قدری گرم تر و انعطاف پذیر تر است. باز هم اگر دقت کرده باشید می بینید که در اتاق عمل از این رنگ استفاده می کنند. سبز کمرنگ برای اتاق خواب و نشیمن مناسب است و ترکیب های پر رنگ تر برای آشپزخانه و غذاخوری خوب است. این رنگ در ارتباط با غذا و سلامتی هم هست.

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

‎بنفش: کسانی که طرفدار این رنگ هستند می توانند از آن در اتاق مطالعه و غذا خوری استفاده کنند. والدین می توانند فضای بازی بچه هایی که این رنگ را دوست دارند استفاده کنند. در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که سلیقه رنگی افراد متفاوت است و اطرافیانتان بسته به رنگ هایی که از شما می بینند برداشت خاصی می کنند. 60% از پذیرش و یا عدم پذیرش هر چیزی توسط یک انسان با توجه به رنگ ها انجام می پذیرد.

 

 

مفهوم رنگ ها در دکوراسیون داخلی

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/qugA
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.