چگونه فرزندمان درسخوان و شاگرد اول باشد؟

0 225

برای اینکه دانش آموزان درسخوان باشند و بتوانند رتبه ممتازی در مدرسه کسب کنند نیاز به یک برنامه ریزی برای دوران تحصیل دارند.

برنامه ریزی تحصیلی درست و حساب شده آن است که صد در صد قابل اجرا بوده و فقط در حد یک برنامه روی کاغذ باقی نماند.

بنابراین باید در ابتدا برنامه روزانه خودشان را بررسی و مشخص کرده که چه زمان‌هایی در مدرسه، سرکار، کنار دوستان و خانواده هستند؛ در نهایت می‌توانند زمان‌هایی که برنامه خاصی ندارند را به مطالعه اختصاص دهند.

ابتدا باید دروس را اولویت بندی کنند و بر اساس آن شروع به خواندن کنند.

البته دانش آموزان نیازی نیست که سرگرمی خود را به طور کامل کنار بگذارند، فقط کافی است، کمی برنامه داشته باشند.

بهترین راهکار‌ها برای برنامه ریزی درست تحصیلی

بهترین راهکار‌ها برای یک برنامه ریزی درست تحصیلی می‌تواند تنها چند گام باشد که اگر دانش آموزان به خوبی این قدم‌ها را بردارند، حتما می‌توانند در امتحانات مدرسه موفق شوند.

اولین قدم برای دانش آموزان درست کردن جدول درسی است. ابتدا باید مطالبی را که باید خوانده شود، لیست کنند. اگر امتحانات مهمی در پیش رو دارند، باید آن‌ها را در ابتدای لیست قرار دهند، زیرا از لحاظ زمانی مهم‌تر خواهند بود. در مرحله بعد باید درس‌هایی را که باید خوانده شود بر روی کاغذ نوشته و جزئیات آن را هم بنویسند.

حتما لیست کتاب ها، جزوه‌ها و همه‌ سر فصل‌ها آورده شود.

برای امتحانات نزدیک هم باید یک زمان جداگانه‌ای اختصاص داده شود.

داشتن برنامه ریزی مزیت‌های خوبی برای دانش آموزان خواهد داشت، زیرا با تکرار شدن آن درس‌ها مرور می‌شوند و برای یادگیری دانش آموزان مفید خواهد بود. بهتر است در روز‌های تعطیل زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهند.

دانش آموزان باید با توجه به توانایی‌ها و زمانی که برای مطالعه در اختیار دارند، برنامه ریزی مخصوص به خود را داشته باشند. مشاور نمی‌تواند برای دانش آموزان برنامه ریزی دقیقی بچیند؛ زیرا هر یک از دانش آموزان توانایی خاص به خود را دارند که می‌توانند بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

بهترین کار این است که دانش آموزان سبک یادگیری خود را دریابند و بر اساس آن قدم بردارند. برخی از دانش آموزان برای یادگیری بهتر باید حتما از روی کتاب یا جزوه مطالعه کنند، در واقع عملکرد بصری، ذهنی آن‌ها قوی‌تر است و برخی دیگر حافظه شنیداری بهتری دارند و با گوش دادن بهتر متوجه می‌شوند. به همین دلیل توصیه می‌شود قبل از برنامه ریزی، سبک مطالعاتی خود را پیدا کنند.

روش دیگری که می‌تواند کارساز باشد این است که دانش آموزان می‌توانند صدای خود را ضبط کرده و در طول روز به طور مکرر گوش کنند تا سطح یادگیری آن‌ها بالا رود.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/RxmE
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.