دلایل عصبانیت مردان و روش‌های مقابله با آن!

0 689

عصبانیت خصلتی ناخوش‌ آیند است که خیلی از مردان دچار آن می‌شوند. در این مطلب شما به عنوان یک زن و یک همراه باید بدانید که دلیلی عصبانی شدن مردان چیست و چگونه میتوانید با عصبانیت مردان مقابله کرد و به بهترین شکل رفتار کرد.

عصبانیت آقایان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و این نشأت گرفته از طرز برخورد اطرافیان می‌تواند باشد و یا می‌تواند عصبانیت جزیی از اخلاق او محسوب شود که در هر صورت باید روش مقابله با آن را بدانیم.

خشمگین شدن یک حالت از رنج و سختی زیاد افراد است. وقتی که یک مرد زنی را آزرده می‌کند در اصل بیشترین آزار را به خودش وارد می‌کند. در واقع وقتی که مرد عصبانی می‌شود ممکن است همان ابتدا حس قدرت کند ولی پس از اینکه آرام شد از درون می‌سوزد و نابود می‌شود.

دلایل مهم عصبانیت مردان

عصبانیت نوعی بدرفتاری با طرف مقابل است که حتی ممکن است دلیل وضاحی هم نداشته باشد زیرا عصبانیت مردان ممکن است دلایل روحی و روانی داشته باشد و یا می‌تواند متأثر از عوامل محیطی باشد.

میزان کم تستوسترون

تحقیقاتی که بر روی این موضوع صورت گرفته نشان داده است که از جمله دلایل عصبانیت مردان کم بودن مقدار تستوسترون است، پایین بودن این هورمون در بدن مردان منجر به ایجاد نوسانات روحی و در نتیجه پرخاشگری و عصبانیت می‌شود.

پایین بودن میزان سروتونین

سروتونین در مغز ما به عنوان یک انتقال دهنده عصبی مهم شناخته می‌شود این انتقال دهنده آنقدر مهم است که نیاز به آن مانند نیاز به غذا خوردن ضروری است که وظیفه آن حفظ سلامت عاطفی و ذهنی است، اگر میزان این انتقال دهنده در بدن کم باشد فرد دچار پرخاشگری‌های بی دلیل و کج خلقی می‌شود.

داشتن استرس بیش از حد

کورتیزول که یک هورمون استرس است که ترشح حجم زیاد آن می‌تواند در فرد علائم نظیر پرخاشگری، مشکلات شناختی و بدخلقی را ایجاد کند، زمانی که یک فرد دچار استرس فراوانی می‌شود در بدن او حجم زیادی از کورتیزول ترشح می‌شود.

نداشتن هدف و هویت مردانه

یک مرد برای داشتن زندگی مطلوب مردانه خود فشار زیادی را متحمل می‌شود که این فشار ممکن است به قیمت از بین رفتن او تمام شود، زمانی که یک مرد در زندگی‌اش تنها بر روی موفقیت شغلی و بدست آوردن پول تمرکز می‌کند قطعاَ در این احساس تنهایی زیادی می‌کند که باعث می‌شود خودش را با دیگر مردان مقایسه کند که این می‌تواند به صورت پرخاشگری و عصبانیت طغیان کند.

آسیب به مسائل عاطفی

مردان در مسائل عاطفی ممکن است به مسائلی بر بخورد که کنار آمدن با آن را نمی‌توانند در خود ببینند به همین دلیل این احساست عاطفی را در خود سرکوب می‌کنند، این سرکوب می‌توانند به صورت خشم و عصبانیت خود را نشان دهد.

راه‌های مقابله با خشم مردان

سعی کنید برای مقابله با عصبانیت مردان راه حلی را جستجو کنید که به فروکش شدن عصبانیت وی منجر شود چرا که عصبانیت 2 طرفه می‌تواند اوضاع را بدتر کند.

در مرحله اول مقابله با عصبانیت مردان سعی کنید نترسید، این نکته را بدانید که خشم و عصبانیت در واقع از کمبود عمومی قدرت نشأت می‌گیرد. و این عصبانیت زمانی که نتوانند اوضاع را در دست بگیرند بیشتر می‌شود.

بعد از آن ابتدا ببینید که چه چیزی دلیل عصبانیت وی شده است، ببینید که آیا شما و یا کارهایی که کردید باعث شده است او عصبانی شود و یا خیر؟ که اگر شما و یا کارهایتان دلیل عصبانیت بود باید موقعیت را در دستتان بگیرید و از او معذرت خواهی کنید. اگر شما این کار را نکنید و سعی در فهماندن به وی جهت سوء تفاهم بودن مسئله کنید باعث می‌شوید خشم مرد بیشتر شود.

در بسیاری از وقت‌ها عصبانیت مردان یک اصل و شرط محسوب می‌شود که ممکن است با هر اتفاقی رخ دهد که البته ممکن است شما هیچ نقشی در عصبانیت او نداشته باشید ، در زمان عصبانیت کلمات و کار‌های او در واقع همان مسئولیت‌های خود فرد هستند پس نگذارید با حرف‌هایش شما را شستشوی مغزی دهد، به هیچ عنوان نباید از حرف‌های او احساس گناه و شرمساری کنید.

زمانی که یک مرد عصبانی می‌شود این است که افسار را در دست نگیرید و برای تغییر دادن او تلاش نکنید بلکه بهتر است که او را به بهترین نحو کنترل نمایید، منظور از کنترل این است که شما به چه نحوی به او واکنش نشان می‌دهید.

سعی کنید در زمان عصبانیت چه مرد و چه زن مراقب تمام کلماتی که از دهانتان خارج می‌شود باشید زیرا زمانی که عصبانی هستید حرف‌ها مانند نقل و نبات بر سر زبان شما می‌آیند که ممکن است جز پشیمانی چیز دیگری برای شما نداشته باشد. پس بهتر است قبل از حرف زدن حتما کلمات خود را بسنجید.

بهتر است اگر از دست طرف مقابلات ناراحت و یا عصبانی هستید روشن‌تر فکر کنید و به جای پرخاشگری با ملایمت و مستقیم ناراحتی خود را بروز دهید.

زمانی که عصبانی هستید از تمرکز کردن بر روی آن خود داری کنید و به جای آن سعی کنید تا مشکلتان را حل کنید، به یاد داشته باشید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد که در این راه عصبانی بودن نمی‌تواند مشکلی را برایتان حل کند.

سعی کنید در رفتارتان بازسازی شناختی داشته باشید، منظور از رفتار این است که فرد به راحتی قادر است تا رفتارش را تغییر دهد، زمانی که یک فرد عصبانی است تن صدایش را بالا می‌برد و شروع به زدن حرف‌های زشت و ناسزا می کند که تمام این افکار از افکار درونی وی سرچشمه می‌گیرد، پس بهتر است با کنترل خود افکارتان به سمت افکار مثبت سوق دهید.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/A12Fz
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.