خون دماغ + راههای درمان خون دماغ

0 48

خون دماغ + راههای درمان خون دماغ

خون دماغ_Rouzegar.com

 

خون دماغ,خون دماغ,خون دماغ شدن,خون دماغ کودکان,خون دماغ شدن در بارداری,خون دماغ

بسیار از افرادی که دچار خون دماغ می شوند بدون مراجعه به متخصص و فقط با رعایت نکات بهداشتی می توانند از این مشکل ( خون دماغ ) جلوگیری کنند.

راههای درمان خون دماغ

 

گام های مناسب برای جلوگیری از خون دماغ

۱ – از تمام نقاط نرم بینی نیشگون بگیرید

۲ – فشردن بینی به سمت صورت

۳ – سر را کمی به سمت عقب نگه دارید تا خونریزی متوقف شود.

۴ – بینی را به مدت ۵ دقیقه نگه دارید اگر خون ریزی ادامه داشت دوباره تکرار کنید.

۵ – سر را همواره بالا تر از سطح قلب نگه دارید

۶ – با حوله ای محتوی یخ روی بینی قرار دهید تا خونریزی قطع شود.

همواره این افراد باید از رژیم غذایی مناسب استفاده کنند و بعد از خونریزی باید غذا و نوشیدنی سرد مصرف کنند و از مصرف نوشیدنی های داغ در ۲۴ ساعت آینده جلوگیری کنند

خون دماغ به هر دلیلی می تواند اتفاق افتد. همانطور که حتما شما هم تا به حال تجربه کرده اید خون دماغ حرکت روان خون از بینی به بیرون است که با توجه به دلیل باید درمان شود.

 خون دماغ شدن در بیشتر موارد به علت ضربه و آسیب به بینی صورت می گیرد و چون شبکه عروق بینی در معرض ورود هوای خشک قرار دارد در صورت دستکاری پاره شده و دچار خونریزی می شود

چگونه خون دماغ را متوقف کنیم ؟


دلیل خون دماغ شدن کودکان

خون دماغ در کودکان بیشتر به علت خشکی بینی، دستکاری و فین کردن های مکرر بر اثر سرماخوردگی اتفاق می افتد اما در بزرگسالان ممکن است علاوه بر موارد یاد شده بر اثر فشار خون بالا نیز اتفاق افتد.

 در صورت خونریزی های مکرر و طولانی از بینی حتما باید به پزشک مراجعه کرد تا علت مورد بررسی قرار گیرد. گاهی بر اثر برخی بیماری های خونی فرد خون دماغ می شود.

 خون دماغ شدن ، دلیل خون دماغ شدن ، درمان گیاهی برای خون دماغ

علت خون دماغ شدن

۱-  هوای خیلی گرم یا سرد موجب خشکی بینی شده و به خون دماغ شدن فرد منجر می شود .

۲- انحراف تیغه وسط بینی، فشار خون بالا، مصرف برخی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و دست کردن داخل بینی همگی از عوامل بروز خونریزی بینی است.

 3- گاهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می شود.

۴- اشکالات تشریحی مثل اشکالات عروقی مخاط بینی نیز می تواند سبب خون دماغ شود.

۵- اگر کسی دچار هر نوع اختلال آناتومیک بینی باشد، مستعد خون دماغ می شود، مثلا در صورت انحراف تیغه بینی، یک طرف بینی بیشتر در معرض هوای خشک قرار می گیرد و مخاطش بسیار خشک می شود.

۶- بینی افراد عادی در هوای خشک و با دستکاری ممکن است دچار خونریزی خفیف شود، ولی در کسانی که بیماری زمینه ای و خونی دارند، شدیدتر اتفاق می افتد

۷- افزایش فشار خون باعث شکننده تر شدن رگ ها می شود و در اثر تحریک یا یک ضربه کوچک خون دماغ اتفاق می افتد که باید در این حالت به پزشک مراجعه کرد تا فشار خون چک شود چرا که فشار خون بالا می تواند عوارضی چون سکته قلبی را به دنبال داشته باشد.

۸- افرادی که از داروهای رقیق کننده خون، آنتی بیوتیک و داروهای ضد رماتیسم استفاده می کنند ممکن است دچار خونریزی بینی شوند

۹- افرادی که دچار بیماری های خونی هستند با کمترین تلنگر و ضربه دچار خونریزی بینی می شوند شاید خونریزی اولین علامت باشد و باید به پزشک مراجعه کنند.

 
راههای درمان خون دماغ

برای درمان خون دماغ ابتدا به سراغ انجام کارهای مهمی می رویم در زمان بروز خون دماغ باید انجام شوند.

کمپرس های سرد باید پشت گردن و همچنین پشت بینی گذارده شود.

پایین آوردن فشار خون

 قطع داروهای ضد انعقادی

بیمار باید بنشیند و بالاتنه ی خود را به جلو خم کند و دهان خود را باز نماید او در این حالت می تواند خون را تف کرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول در آید.

 تنها اگر به مدت ۵ دقیقه قسمت جلوئی بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه ی بینی با انگشت دست بفشاریم بسیاری از خونریزی های بینی مهار می شوند به بیماران گوشزد می شود که پنبه یا دستمال در بینی خود نگذارند زیرا ممکن است هنگام در آوردن آنها دچار مشکل شوند و مخاط بینی بیشتر دچار آسیب شوند و اگر سابقه خونریزی شدید یا طولانی وجود دارد یا در حین معاینه بیمار دچار افت فشار خون ارتوستاتیک (کاهش فشار خون وضعیتی) می شود، تعیین سطح هموگلوبین و هماتوکریت جهت تصمیم گیری در مورد ضرورت تزریق خون به بیمار الزامی است.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/dfb3
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.