علائم بارداری + تشخیص علایم باردای حاملگی

195

علائم بارداری + تشخیص علایم باردای حاملگی

در بخش سلامت اینبار به علائم بارداری و بهترین روش تشخیص علایم باردای حاملگی شما و همسرتان تصمیم دارید بچه دار شوید و همه شرایط تقریبا برای بچه دار شدن فراهم کرده اید.لطفا به سلامت خود اهمیت دهید ۱ماهی است که احساس خستگی می کنید سوزانه تقریبا ۲۰ بار از روی صندلی تان بلند می شوید و کمی خمیازه می کشید و تندتند به دستشویی می روید. حس می کنید لباس زیر تان برایتان تنگ شده و محکم به قفسه سینه تان چسبیده اما هنوز نمی دانید قاعدگی تان قطع شده است یا نه چرا که هنوز کمی زود است اما برخی نشانه های زودرس حاملگی در شما ظاهر شده است.

 

علائم بارداری

 

آشنایی با علامت‌های اولیه بارداری با توجه به چند علامت اولیه می‌توانید از بارداری خود باخبر شوید

 

بعضی خبرها را دلمان می­خواهد خیلی زود به همسرمان بدهیم. بارداری هم از همین دست اخبار است؛ چون مفهومش این است که به‌زودی کودکی خواهیم داشت.  دانستن زودهنگام این موضوع ما را در حفظ سلامت خود و همراه دوست داشتنی‌‌مان کمک می‌کند.

 

علاوه بر همه اینها کنجکاوی زنانه ما را وامی­دارد به دنبال روش‌هایی باشیم که قبل از آزمایش، ما را از بارداری مطلع کند. متخصصان هم این نیاز ما را بی‌پاسخ نگذاشته­ اند

:

یکی از علائمی که همه خانم‌ها آن را می‌دانند و بسیاری از آنان با این علائم به بارداری خود پی می‌برند، عقب افتادن قاعدگی یا همان خونریزی ماهانه است. البته این علامت به درد کسانی می­خورد که عادت ماهانه منظمی دارند و می‌توانند زمان خونریزی بعدی را پیش‌بینی کنند وگرنه کسانی که قاعدگی نامنظمی دارند، نمی‌توانند به این علامت تکیه کنند و لازم است به دنبال نشانه­های دیگر بارداری باشند.حتی برای گروه اول هم تنها علت تاخیر قاعدگی، بارداری نیست؛ گاهی ورزش شدید، کاهش یا افزایش شدید وزن، خستگی و اضطراب، اختلالات هورمونی، استرس، شیردهی و تغییر رژیم غذایی باعث این تاخیر می‌شود. پس دقت کنید هر گردی را به جای گردو نگیرید

 

اشتباه معکوس علائم بارداری

 

عکس قضیه هم ممکن است اتفاق بیفتد؛ به این صورت که ممکن است شما حامله باشید اما خونریزی داشته باشید و به اشتباه فکر کنید که این خونریزی، عادت ماهانه شماست. این حالت وقتی رخ می­دهد که تخم بارور شده، می­خواهد به دیواره رحم چسبیده و در آنجا لانه‌گزینی کند. این اتفاق درست چند روز قبل از زمان قاعدگی باعث خونریزی خفیفی می‌شود که شما آن را با قاعدگی اشتباه می­گیرید.جالب اینجاست که این خونریزی خفیف می­تواند یکی از علائم بارداری باشد! گاهی هم بالا و پایین رفتن هورمون‌ها در هفته اول یا دوم بارداری و همچنین عفونت یا پولیپ رحم، سبب خونریزی‌ای شبیه به قاعدگی از دیواره رحم می­شود. بنابراین اگرچه تاخیر قاعدگی یکی از بهترین علائم احتمالی بارداری است اما قطعی و بدون خطا نیست؛ پس بهتر است از علائم دیگر هم کمک بگیرید.

 

خستگی

 

خستگی هم یکی از نشانه‌های بارداری است که از همان هفته اول می­توانید آن را حس کنید. البته چون این حالت، علامت ویژه­ای نیست و ممکن است درشرایط متفاوتی هم آن را تجربه کنید، نمی­توان خیلی روی آن حساب کرد.  علامت شایع دیگری که اغلب خانم‌ها آن را می­شناسند، حالت تهوع است که ممکن است به استفراغ منجر بشود یا نشود.لت آن هم افزایش ناگهانی هورمون‌ها و فشار روحی زن باردار است. این دل‌به‌هم‌خوردگی که صبح­ها بیشتر است، معمولا از هفته دوم تا دوازدهم بارداری طول می­کشد اما گاهی ممکن است بیشتر هم باشد. لازم است بدانید این حالت مختص زنان حامله نیست و در مسمومیت‌های غذایی، استرس و اختلالات گوارشی هم دیده می­شود

 

دردی که شادی می­‌آورد

 

خیلی از خانم‌ها در اوایل بارداری دل درد و انقباضات شکمی و گاهی هم کمردرد را تجربه می­کنند که به صورت درد مبهمی حس شده و ممکن است در تمام طول حاملگی ادامه پیدا کند. علاوه بر این، افزایش ناگهانی هورمون‌ها باعث سردرد خانم باردار هم می­شود

 

علائم بارداری

 

البته این هم نشانه­ای است که ممکن است به خاطر مسائل دیگری مانند بی‌آبی بدن، خستگی چشم، نخوردن قهوه یا چای در کسانی که به آن عادت دارند و همچنین سردردهای مزمن و شایع باشد؛ بنابراین روی این نشانه هم خیلی حساب باز نکنید.

 

 حدود هفته ۶ تا ۸ حاملگی ممکن است متوجه شوید که بیش از پیش برای تخلیه مثانه به دستشویی می­روید که به علت فشارهای رحم است که در اثر بزرگ شدن به مثانه وارد می‌کند. افزایش ترشحات واژن و بزرگ و حساس‌شدن سینه‌ها و پررنگ شدن هاله دور آن هم از نشانه‌های دیگر بارداری است که به علت تغییرات هورمونی زن حامله به وجود می­آید.

 

وست و نفخ شکم هم از دیگر نشانه‌هایی است که خیلی از خانم‌های باردار را آزار می‌دهد. اما چه کسی می‌تواند تنها از روی این علامت بگوید که باردار است؟

 

وسط زمستان آلبالو می­‌خواهم

 

میل به غذا یا تنفر از آن اگر چه در همه خانم‌های باردار وجود ندارد، اما یکی از نشانه‌هایی است که می‌توان به بارداری شخص پی برد.گاهی این ویار حاملگی به قدری است که زندگی روزانه را مختل می­کند و گاهی هم آن‌قدر خفیف است که به چشم نمی­آید.

 

بیچاره شوهر مهربان که باید وسط زمستان همه جا را به دنبال آلبالو زیر و رو کند! البته همین تلاش‌هاست که لذت پدر شدن را دوچندان می­کند. در ضمن خانم‌های باردار معمولا دچار نوسانات روحی و گاهی افسردگی می­شوند که همین توجهات همسران‌شان می­تواند به رفع این ناراحتی‌ها کمک کند.ممکن است با دانستن این نشانه‌ها و دردسرهای حاملگی با خود بگویید بی‌خیال مادر شدن! اما بهتر است بدانید که این نشانه‌ها در تمام زنان حامله وجود ندارد و اگر هم باشد، شدت آن به یک اندازه نیست. درضمن برای مادر شدن اولین چیزی که لازم است تمرین کنید، صبوری است که با تحمل دوران بارداری- هرچند سخت باشد- تا حدی خواهید توانست به این قابلیت دست پیدا ­کنید.

 

هر چه دقیق‌تر، بهتر علائم بارداری

 

همه نشانه­هایی که خواندید، به تنهایی روش مطمئنی در پیش‌بینی بارداری شما نیستند اما اگر ترکیبی از چند علامت را در نظر بگیرید، می­توانید با دقت بیشتری بارداری را تشخیص بدهید. البته هر چقدرهم این علامت­ها دقیق باشند، به دقت و قطعیت آزمایش نیستند.اگر با توجه به این نشانه­ها احتمال دادید که باردار هستید، بهتر است هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا با آزمایش خون یا ادرار و اندازه‌گیری هورمون بتا (که در زنان باردار ترشح می­شود، از این اتفاق خوش مطمئن شوید.  آگاهی زودهنگام از وجود این مهمان کوچک در رحم، این حسن را دارد که می‌توانید با تغذیه مناسب، مراجعه منظم به پزشک و بررسی رشد و سلامت قلب جنین، شرایط مناسب را برای او فراهم کنید

 

بد نیست بدانید ترشح هورمون فوق (بتا)  از روز هشتم پس از لقاح-یعنی از روز لانه‌گزینی در رحم- شروع می­شود. اما زودترین زمانی که می‌توان آن را در خون مادر اندازه گرفت ۹روز بعد از لانه‌گزینی (یعنی ۳هفته بعد از شروع آخرین قاعدگی) است. یادتان باشد آزمایش ادرار دیرتر از آزمایش خون جواب می‌دهد؛ یعنی ۲هفته بعد از لقاح. با این حساب، اگر ۴روز قاعدگی شما به تاخیر افتاد می­توانید آزمایش ادرار بدهید. اما  اگر می‌خواهید  سریع­تر و دقیق‌تر به نتیجه برسید، بهتر است آزمایش خون را انتخاب کنید.

 

همیشه با وجود این علائم بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می کنید. هر چه زودتر به بارداری خود پی ببرید, بهتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را انجام دهید. اگر باردار هستید, هیچ وقت برای شروع تصمیم گیری برای تغیر شیوه زندگی تان دیر نیست. ترک سیگار عدم مصرف قهوه (الکل و انجام فعالیت های سبک جسمانی مصرف ویتامین ها و یا استفاده از داروهایی که ممکن است برای درمان برخی مشکلات زمینه ای شما لازم باشد یا حتی ممکن است مصرف آنها را قطع کنید. به این نشانه ها زودرس بارداری حتما به خاطر بسپارید

 

در بسیاری از موارد حتی قبل از تایید قاطع به وسیله طب مدرن نشانه های گوناگونی وجود دارند که از حامله بودن مادر خبر می دهند . در زیر به تعدای از علایم هشدار دهنده اولیه حاملگی اشاره می کنیم .
اصولاً بارداری با تعییرات فراوانی توام است . این تغییرات هم جسمی و هم روحی می باشند اما در نظر داشته باشید که این تغییرات در تمام خانم ها یکسان نیستند و معمولاً شدت و ضعف دارند و به یاد داشته باشید که شاید یک یا چند نشانه زیر شامل حال شما نشود .

 

 1-حساس شدن و دردناک بودن سینه ها : یکی از شایع ترین نشانه های بارداری حساس شدن سینه ها و نوک سینه هاست که معمولاً در طی ۳ هفته اول بارداری خود را به وضوح نشان می دهد . متورم و دردناک شدن سینه ها شبیه قبل از پریود است .

 

 2. در اوایل بارداری گرفتگی و درد عضلات زیر شکم و لکه بینی به صورت کم و به رنگ صورتی شایع است .

 3. حالت تهوع از رایج ترین نشانه های بارداری می باشد . این حالت معمولاً اوایل صبح شدت بیشتری دارد .

 4. احساس خستگی و رخوت در اوایل حاملگی وجود دارد .

 5. تکرر ادرار یکی دیگر از نشانه ها می باشد .
 این تکرر ادرار بعد از ۳ ماهگی بتدریج بهبود می یابد .

 6. یبوست ، به دلیل تغییرات هورمونی و شیمیایی عمده ای که در بدن زنان باردار رخ می دهد ابتلا به یبوست بسیار رایج است .

 7. سرگیجه در اوایل حاملگی با تغییرات فشار خون ، برخی خانم ها حالت سرگیجه دارند و احساس می کنند سرشان سنگین و گنگ است .

۸٫ توقف عادت ماهانه :
 برای آن دسته از خانم هایی که قاعدگی مرتب دارند توقف عادت ماهانه می تواند نشانه خوبی باشد . در این شرایط سریعاً به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش های مختلف از صحت آن اطمینان حاصل کنید .

 9. تشیص بارداری به وسیله تستهای آزمایشگاهی ، از طریق آزمایش خون و آزمایش ادرار ، مثبت یا منفی بودن حاملگی مشخص می شود .


هر دو قسمت از طریق اندازه گیری هورمون گنادوتروپین انجام می شود . میزان این هورمون در آزمایش خون از روز ۸ تا ۱۰ و در آزمایش ادرار از ۲۱ تا ۲۸ حاملگی قابل تشخیص است . گاهی اوقات ممکن است با وجود حامله بودن جواب آزمایش منفی باشد . در این حالت چنانچه علایم ذکر شده بالا را داشتید بعد از یک هفته مجدداً آزمایش را تکرار کنید .

 

 

آیا علائم بارداری را می‌شناسید ؟


بر چه اساسی احتمال این را می‌دهید که باردار هستید؟ علائم بارداری یکی از مسائل مهم زندگی خانم‌هاست که نوید ورود به مرحله جدیدی از زندگی را می‌دهد. گرچه تنها راه قطعی برای اثبات بارداری یا عدم بارداری آزمایش خون بارداری است، اما برخی علائم بارداری برای بارداری وجود دارد که میتواند شما را راهنمایی کند. البته دقت نمایید این علائم قطعی نیستند زیرا تجربه زنان مختلف از علائم اولیه بارداری و حال کلی در طول دوران بارداری متفاوت است. از آنجا که علائم اولیه بارداری، قبل و در زمان پریود اتفاق می افتد و شباهت زیادی به علائم سیکل قاعدگی زنان دارد، بسیاری از اوقات این علائم نادیده گرفته می شوند. برخی از رایج‌ترین و عمومی‌ترین علائم بارداری در زیر به اختصار قید شده

 

لکه بینی و گرفتگی


چند روز پس از لقاح نطفه خود را به دیواره پر خون رحم میچسباند که این اتفاق ۱۲ – 6 روز پس از لقاح انجام شده و ایجاد خونریزی و گرفتگی خفیف در مادر می‌کند و بسیاری از مادران احساسی مشابه آغاز سیکل قاعدگی دارند. علاوه بر خونریزی مادران ممکن است شاهد ترشحات سفید رنگ شیر مانند باشند که به دلیل ضخیم شدن دیواره واژن است. این ترشحات طبیعی بوده ولی اگر حالت بد بو پیدا کند باید به پزشکتان مراجعه کنید تا احتمال عفونت بررسی شود.

 

تغییرات پستان‌ها : پستان‌ها پس از ۱ یا ۲ هفته بعد از باردار شدن، به دلیل تغییرات هورمونی پزرگ‌تر، سفتتر و کمی دردناک می‌شوند. بعضی اوقات رنگ نوک پستان‌ها تیره‌تر می گردند. البته دقت داشته باشید که درد سینه‌ها با عادت کردن بدن به میزان جدید هورمون‌‌های بارداری به مرور کاهش می‌یابد

 

کمبود انرژی


کاهش میزان انرژی و احساس خستگی مفرط به دلیل افزایش میزان هورمون پروژسترون، افزایش تولید خون، کاهش قند خون و افت فشار خون کاملاً‌ طبیعی و ازعلائم بارداری است. بهتر است در این دوران استراحت خود را افزایش دهید.

 

حالت تهوع


یکی از علائم بارداری حالت تهوع می‌باشد که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود (هورمون‌های بارداری عملکرد دستگاه گوارش را کند می‌کند). حالت تهوع و ویار (تمایل شدید به برخی خوراکی‌ها و بی‌میلی به برخی دیگر) همه طبیعی بوده و برای برخی زنان تا انتهای بارداری به طول می‌انجامد. البته خبر خوب این است که در اکثر موارد مادران باردار پس از اتمام ۳ ماه اول بارداریشان، حالت تهوع و ویارشان کاهش می‌یابد.علل و درمان تهوع دوران بارداری عقب افتادن عادت ماهانه قطع شدن عادت ماهانه از علائم بارداری است ولی این بدان معنی نیست که عقب افتادن عادت ماهانه حتماً به معنی بارداری باشد. عوامل دیگری چون افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، استرس، اختلالات هورمونی ، قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری و خستگی می‌توانند در سیکل قاعدگی اختلال ایجاد نماید. البته توصیه می‌شود برای اطمینان آزمایش بارداری انجام دهید.

 

تکرر ادرار


تکرر ادرار به دلیل تغییرات هورمونی پس از ۸ – 6 هفته پس از باردار شدن مشاهده می‌شود. البته تکرر ادرار به دلایلی از قبیل دیابت و عفونت مجاری ادرار هم می‌تواند اتفاق بیفتد و الزاماً دلیل بر علائم بارداری نیست.

 

یبوست


به دلیل افزایش هورمون پروژسترون در بارداری که عملکرد سیستم گوارش را کند می‌کند، یبوست در بارداری امری رایج است. برای کاهش این عارضه، آب زیاد مصرف کنید، ورزش کنید و از مواد غذایی فیبردار استفاده نمایید.

 

تغییرات روحی و عاطفی افسردگی‌های مقطعی


از علائم دیگر بارداری تغییرات احساسی و روانی و گاه احساس افسردگی است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می‌شود. این حالات بیشتر در ۳ ماهه اول بارداری مشاهده می‌شود.

سردرد و کمردرد


برخی خانم‌های باردار سردرد و کمر درد را نیز در این دوران تجربه می‌کنند.

سرگیجه و ضعف کردن


حالت سرگیجه و ضعف کردن به دلیل باز شده عروق، کاهش فشار خون و کاهش قند خون در بانوان باردار مشاهده می‌شود.

 

فکر می کنید باردار هستید؟ همیشه می توانید با آزمایش بارداری مطمئن شوید. اما اگر برای نتایج دقیق خیلی زود باشد چطور؟ شما ممکن است متوجه علائم جزئی بارداری- خستگی, تهوع, ادرار مکرر و حساسیت سینه ها بوشید. در اینجا بعضی توصیه های تخصصی درباره چگونگی پاسخ به این علائم اگر سعی می کنید باردار شوید آورده شده است.

بیزاری های غذایی


اگر باز کردن در یخچال باعث می شود حالتان بد شود و حتی نمی توانید از کنار رستوران چینی بدون عق زدن رد شوید, ممکن است باردار باشید. بسیاری زنان گزارش می کنند که بیزاری های غذایی شدید یکی از اولین علائم بارداری است. اینها می تواند با افزایش سطح هورمون بتا اچ سی جی ایجاد شده باشد. بهترین کاری که می توانید برای کمک به خود بکنید این است که از چیزهایی که از آن بدتان می آید دور شوید.

حساسیت به بو


بوهایی که هیچ وقت خوشایند نبوده اند و حتی بوهایی که خوشایند بوده اند می تواند باعث تهوع شما طی مراحل اولیه بارداری شود. برای بعضی زنان این می تواند نشانه ای باشد که باردار هستد. این احتمالا نتیجه سطوح هورمونی افزایش یافته است. متاسفانه واقعا هیچ چیزی جز اجتناب از این بوها وقتی که می توانید وجود ندارد. به خصوص بوی سیگار که برای شما یا نوزادتان مضر است.خستگی
خستگی غیر قابل توضیح شدید احتمالا متداول ترین علائم اولیه بارداری است.خستگی را با کافئین بیش از حد درمان نکنید اگر که احتمال بارداری شما وجود دارد. در عوض به بدن خود گوش دهید. سخت نگیرید و سعی کنید که خوب استراحت کنید.


تهوع و استفراغ علائم بارداری


تهوع و استفراغ می تواند نشانه های اولیه بارداری شما باشد. علت این سطوح افزایش یافته هورمون در اوایل بارداری است.یکی از چیزهایی که می تواند به مادران باردار در سه ماهه اول آنها کمک کند اطمینان حاصل کردن از این است که تهوع و استفراغ در هفته ۱۹ برطرف می شود. این کمک می کند که بدانید تهوع صبحگاهی می تواند چیز خوبی باشد به خاطر اینکه سطوح افزایش یافته هورمون بتا اچ سی جی که می تواند تهوع صبحگاهی را مشخص کند, بارداری در حال رشد شما را نشان می ده.


خوردن چیزی می تواند تغییر ایجاد کند. نکته کلیدی این است که نگذارید شکمتان بیش از حد خالی شود. خوراکی های کنار تخت خود داشته باشید و قبل از اینکه صبح از تخت بیرون بیایید آنها را بخورید. خوردن وعده های کم حجم در دفات زیاد در طول روز و خوردن خوراکی قبل از خوابیدن خوب است. شیرینی هایی با طعم لیمو و نعناع می تواند تهوع را کاهش دهد.ویتامین های بارداری می تواند تهوع را برای بعضی مادران باردار ایجاد کند. ویتامین خود را با شکم خالی نخورید. زنان زیادی هستند که اگر ویتامین را با شام یا شب بخورند احساس بهتری دارند.اگر شما اغلب استفراغ می کنید, با دکتر خود درباره گزینه های دارویی صحبت کنید

 

تورم سینه و حساسیت


تغییرات سینه می تواند علامت اولیه دیگری باشد. بهترین کاری که می توانید درباره حساسیت سینه انجام دهید این است که سوتین بهتری بپوشید. سوتین های ورزشی برای مثال می تواند به شما ساپورت بیشتری بدهد.

تغییرات فیزیکی


اگر به خاطر اینکه بدون جلوگیری رابطه جنسی داشته اید فکر می کنید باردار هستید, قراری با دکتر خود بگذارید. تغییراتی در رنگ واژن و نرمی سرویکس وجود دارد که یک متخصص با تجربه می تواند طی ارزیابی لگنی تشخیص دهد.به خاطر داشته باشید که درحالیکه اینها علائم اولیه بارداری هستند, علائم چیزهای دیگری هم هستند از جمله سندرم پیش از قاعدگی. قابل اعتماد ترین علائم بارداری اولین بار پریود نشدن شماست اگر که به صورت منظم پریود می شوید.

تکرر ادرار


در مراحل اولیه علائم بارداری, رحم رشد می کند و به مثانه فشار می آورد و باعث می شود که بیشتر احساس کنید که نیاز به دفع ادرار دارید.هیچ راهی برای اجتناب از این وجود ندارد جز اینکه دستشویی رفتن قبل از خواب می تواند به شما امکان دهد که کمی بیشتر بخوابید. احتمالا باید حداقل یک بار در شب برای رفتن به دستشویی بیدار شوید.

تنگی تنفس


بعضی زنان احساس تنگی نفس خفیف دارند وقتی که باردار می شوند و این گاهی در کل بارداری باقی می ماند. این به خاطر این است که شما برای جنین در حال رشد نیاز به اکسیژن بیشتر دارید. با این حال این را به عنوان علامت طبیعی بارداری در نظر نگیرید. اگر نگران هستید یا یکی از موارد زیر برای شما صدق می کند با دکتر خود صحبت کنیدشروع ناگهانی کمبود نفس را دارید که همراه با ورزش نیست.
تنفس کاملا دردناک است.


وقتی دراز می کشید حس تنفس بدتر می شود.این ها می تواند علائمی مرتبط با مسئله جدی باشد

 

علائم بارداری + تشخیص علایم باردای حاملگی

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/JBII
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.