طرز تهیه شله زرد + آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

0 889

طرز تهیه شله زرد + آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

طرز تهیه شله زرد ، طرز تهیه شله زرد نذری برای ۱۰۰ نفر آموزش پخت  شله زرد نذری برای ۳۰ نفر طرز تهیه شله زرد برای  نذری . شله زرد یکی از دسرهای اصیل ایرانی است که بیشتر در ایام مذهبی به عنوان نذری پخته می شود. معمولا خانم های ایرانی طرز تهیه این دسر را به خوبی میدانند ولی گاهی برای تهیه آن به مقدار زیاد دچار مشکل می شوند. در این پست از روزگار طرز تهیه شله زرد آسان را بریا شما عزیزان ارائه می دهیم. 

 

طرز تهیه شله زرد,طرز تهیه شله زرد نذری برای 100 نفر,طرز تهیه شله زرد نذری برای 30 نفر,طرز تهیه شله زرد برای 200 نفر,شله زرد نذری برای 20 نفر,طرز تهیه شله زرد نذری برای 50 نفر,شله زرد خانم گل آور,شله زرد برای 10 نفر,طرز تهیه شله زرد برای 4 نفر

 

مواد لازم برای پخت شله زرد نذری ماه محرم

  برنج ریز دانه  به مقدار ۲ کیلو
  شکر سفید  به میزان ۴ کیلو
 گلاب دو آتشه  یک لیتر و نیم
  زعفران  یک بسته نیم مثقالی
  خلال بادام  750 گرم
  آب  به میزان لازم
  خلال بادام  100 گرم
   خلال پسته  100 گرم
  دارچین و هل ساییده  به مقدار کافی
مطالب مرتبط


  

طرز تهیه شله زرد,طرز تهیه شله زرد نذری برای 100 نفر,طرز تهیه شله زرد نذری برای 30 نفر,طرز تهیه شله زرد برای 200 نفر,شله زرد نذری برای 20 نفر,طرز تهیه شله زرد نذری برای 50 نفر,شله زرد خانم گل آور,شله زرد برای 10 نفر,طرز تهیه شله زرد برای 4 نفر

 

طرز پخت شله زرد نذری ماه محرم

برای پخت شله زرد همیشه از برنج های ایرانی دانه ریز استفاده کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید. برنج آشی و برنج های خیلی ریز برای شله زرد نذری مناسب تر و البته مقرون به صرفه تر هستند. برنج های ریز قیمت کمتری از برنج های دانه درشت دارند. اگر برنج دانه ریز در اختیار نداشتید می توانید از هر نوع برنج دیگری هم استفاده کنید ولی در میزان آب دقت کنید برنج های دانه درشت نیاز به آب بیشتری برای پخت دارند.برنج را از ۲۴ ساعت قبل بشویید و با مقدار کافی آب سرد برنج را خیس کنید.بعد از گذشت ۲۴ ساعت برنج خیس خورده را کمی با دست هم بزنید تا بیشتر خرد شود.در یک قابلمه بزرگ آب ریخته و آن را بر روی شعله قرار دهید. آب باید به مقدار ۷ برابر برنج در نظر گرفته شود.وقتی آب به جوش آمد می توانید برنج خیس خورده را در آب جوش بریزید. البته قبل از آن آب اضافی برنج را خالی کنید.تا زمانی که آب و برنج به جوش بیایند شعله را زیاد کیند. پس از به جوش آمدن باید حرارت زیر قابلمه را کمتر کنید تا برنج کاملا مغز پخت شود.در حدود ۲ ساعت زمان برای مغز پخت شدن برنج در نظر بگیرید. در این مدت نیازی به هم زدن برنج به طور مرتب نیست. مراقب باشید برنج ته نگیرد.در این مدت شکر را آماده کنید. همه شکر را در قابلمه ای ریخته و رویش را آب بریزید تا شکر کاملا حل شود. نیازی به حرارت دادن نیست و شکر به طور کامل در آب حل خواهد شد. با استفاده از یک صافی ریز، آب شکری را صاف کنید تا ناخالصی های شکر گرفته شود.نکته: می توان شکر را مستقیم به برنج در حال جوش اضافه کرد. به تجربه ترجیح می دهم شکر را از صافی رد کنم تا ناخالصی وارد شله زرد نشود.

 

طرز تهیه شله زرد

 

شله زرد ماه محرم

وقتی برنج کاملا مغز پخت شد محلول شکر را کم کم به برنج اضافه کنید و شله زرد نذری را هم بزنید تا شکر و برنج مخلوط شوند.نگران رقیق بودن شله زرد نباشید با چند جوش شله زرد نذری ماه محرم به غلظت کافی خواهد رسید.چنانچه بعد از افزودن شکر، برنج کمی سفت شد می توانید یکی دو لیوان آب به برنج اضافه کنید با جوش آمدن، برنج به غلظت دلخواه خواهد رسید.خلال بادام را می توا همراه با شکر در برنج ریخت تا نرم شود.وقتی شله زرد نذری ماه محرم به غلظت کافی رسید می توانید زعفران و گلاب را نیز اضافه کنید.زعفران را باید قبلا با استفاده از مقداری آب جوش خوشرنگ کنید و سپس این زعفران را به برنج در حال جوش اضافه کنید.از زمان افزودن شکر و بقیه مواد باید مرتب شله زرد را هم بزنید تا ته نگیرد.در شله زرد نذری ماه محرم و سایر مراسم مذهبی، چون مقدار پخت زیاد است به طور معمول چندین نفر برای کمک و شرکت در صواب حضور دارند که هر کدام به نوبت شله زرد نذری را هم می زنند.وقتی شله زرد به غلظت مورد نظر رسید درب ظرف را بسته و زیر شعله را بسیار کم کنید تا شله زرد حسابی جا افتاده و لعابدار شود. ۱۵ دقیقه در حرارت بسیار کم برای جا افتادن شله زرد کافی است.اکنون زیر شعله را خاموش کرده و از یک ترفند ویژه برای خوش آب و رنگ شدن و دم کشیدن شله زرد نذری استفاده کنید. کافی است شله زرد نذری را با یک دم کنی بپوشانید و به مدت نیم ساعت بدون شعله استراحت دهید.

 

طرز تهیه شله زرد

 

تزیین شله زرد نذری ماه محرم

 

حالا شله زرد آماده کشیدن در ظرف و تزئین است. با دارچین، پودر هل، خلال پسته و بادام روی شله زرد را تزئین کنید. برای ایام مذهبی با توجه به مناسبت می توان از اسما مبارک معصومین استفاده کرد. شله زرد نذری ماه محرم اغلب با نام مبارک امام حسین تزئین می شود.نکته۱: مقدار شیرینی شله زرد کمی سلیقه ای است ولی به طور معمول شکر ۲ برابر مقدار برنج در نظر گرفته می شود.نکته ۲: شکر را وقتی برنج کاملا مغزپخت شد اضافه کنید. در غیر این صورت برنج خوب نمی پزد.

 

طرز تهیه شله زرد

 

طرز تهیه شله زرد نذری


۱ –  برنج را از شب خوب شسته و با مقداری آب سرد خیس کنید. روز بعد برنج خیس خورده را کمی با دست خرد کنید. به اندازه ۷ برابر برنج ، آب داخل ظرف مناسب بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا بجوشد ، آب برنج را خالی کنید و برنج را داخل آب در حال جوش بریزید. منتظر شوید تا دوباره آب جوش آید و سپس حرارت زیر قابلمه را کم کنید و بگذارید برنج خوب مغز پخت شده و باز شود. ( حدود ۲ ساعت کافیست ) . برنج در حال پختن را زیاد هم نزنید ، در حد یکی دو بار جابجا کردن برنج و مطمئن شدن از ته نگرفتن آن کافیست.


 
۲ – نبات و شکر را در ظرفی بریزید و کمی آب جوش روی آن بریزید و کنار بگذارید تا شکر و نبات داخل آب حل شود. می توانید برای تسریع حل شدن ، قابلمه را روی حرارت بگذارید و هم بزنید تا شکر و نبات داخل آب حل شود. سپس این محلول را صاف کنید تا ناخالصی شکر و نخ های نبات گرفته شود. محلول را به برنج پخته شده اضافه کنید و کمی هم بزنید تا برنج و محلول شکر به خوبی مخلوط شود. اگر احساس کردید شله زرد شما سفت است ، میتو انید به اندازه یک تا دو پیمانه آب جوش اضافه کنید تا غلظت دلخواه به دست آید.


 
۳ – بعد از اینکه شله زرد کمی غلیظ شد ، زعفران ، گلاب و ۵۰ گرم خلال بادام را به آن اضافه کنید و مرتب هم بزنید. بعد از ریختن شکر باید همزدن را به طور مرتب انجام دهید تا ته نگیرد.  بعد از هم زدن مداوم شله زرد ، درب ظرف را بگذارید و روی حرارت خیلی ملایم بگذارید ۱۵ دقیقه حرارت ببیند.


 
۴ – وقتی شله زرد کاملا جا افتاد حرارت زیر ظرف را خاموش کنید و یک دم کنی روی آن بگذارید و به مدت ۳۰ دقیقه در جایی گرم تر از دمای محیط ( به طور مثال فر خاموشی که از چند ساعت قبل با حرارت ۱۵۰ درجه سانتیگراد گرم شده باشد ) قرار دهید تا دم بکشد  و بعد از این مدت شله زرد را در ظرف مناسب بریزید و با دارچین و خلال بادام و پسته روی آن را تزئین و سرو کنید.

 

طرز تهیه شله زرد

 
نکته :
۱ – برای سهولت در نتیجه میتوانید از برنج نیم دانه استفاده کنید که در آن صورت باید مقدار برنج نیم دانه را دو برابر میزان معمولی در نظر بگیرید.۲ – اندازه شکر و در واقع شیرین بودن طعم شله زرد به ذائقه افراد بستگی دارد ولی به طور معمول اندازه شکر تقریبا دو برابر اندازه برنج در نظر گرفته میشود و بهتر است شکر را قبل از استفاده در شله زرد ، در کمی آب حل کرده و صاف کنید تا دانه های شکر کاملا در شله زرد حل شده و ناخالصی نداشته باشد.۳ – دقت کنید قبل از باز شدن کامل برنج ، شکر را به آن اضافه نکنید چون باعث خام ماندن مغز برنج میشود.۴ – برای دم کردن زعفران به طور معمول یک قاشق چایخوری زعفران را در یک استکان آب جوش دم میکنند ، ولی بهتر است برای شله زرد کمی مقدار زعفران خشک را افزایش دهید.

 

طرز تهیه شله زرد

 

شله زرد به عنوان یک دسر خوشمزه

قبلا هم در مطالب مختلف از دسر صحبت کردیم و ویژگی هاش رو بیان کردیم. شله زرد یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای دسر هست. البته کمی سنگینه و بهتره به مقدار کم سرو بشه. ولی از نظر موادی که در اون به کار میره مثل زعفران و خلال بادام و پسته بسیار مغذی هست و همچنین طعم فوق العاده ای داره.

 

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد, آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد, آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد, آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

طرز تهیه شله زرد

طرز تهیه شله زرد, آموزش طرز تهیه شله زرد خوشمزه و سنتی

طرز تهیه شله زرد

 

طرز تهیه شله زرد

5/5 - (3 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/VoSQ
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.