روش‌های مختلف زیبایی دندان

0 505

همانطور که می‌دانید، امروزه اصطلاح دندانپزشک زیبایی که به Cosmetic dentistry معروف است بسیار رواج پیدا کرده است. دندانپزشک زیبایی در واقع با ظاهر دندان‌ها و افزایش زیبایی فرد درگیر است که تأکید بر هنر دندانپزشکی بیشتر از علم دندانپزشکی دیده می‌شود.

استفاده از مهارت در کنار زیبایی و ظرافت بیشتر از سایر شاخه‌های این رشته در دندانپزشک زیبایی دیده می‌شود. علم دندانپزشکی زیبایی فراتر از دندانپزشکی می‌باشد. چرا که در کنار عواملی از جمله شناخت مواد و کار با مواد دندانپزشکی و آگاهی از آناتومی دندان باید با علم زیبایی آشنا باشد.

 

بستن فاصله دندانی

یکی دیگر از فرآیند‌هایی که دندانپزشکان زیبایی انجام می‌دهند بستن فاصله دندانی می‌باشد که به دیاستم معروف است.

تاج گذاشتن روی دندان

تاج به عنوان کلاه دندان می‌باشد. هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیاد تخریب شود، برای بهبود شکل، اندازه و ظاهر دندان از تاج استفاده می‌کنند. بیشتر تاج‌ها، 5 تا 15 سال باقی می‌مانند.

جنس تاج‌ها از فلز، چینی متصل به فلز، صمغ و یا سرامیک می‌باشد. قبل از قرار دادن تاج، دندان را کمی تراش می‌دهند و سپس تاج بر روی دندان چسبیده می‌شود و کاملا دندان را می‌پوشاند.

 

بلیچینگ

یکی از درمان‌های دندانپزشک زیبایی بلیچینگ می‌باشد که در راستای سفید کردن دندان انجام می‌شود. بلیچینگ که دارای دو درمان خانگی و مطب می‌باشد باعث سفیدی دندان‌ها می‌شود. این روش یکی از ارزان ترین تکنیک‌های سفید کردن دندان است. یکی از پر تقاضا ترین خدمات زیبایی دندانپزشکی روشن کردن رنگ دندان‌های تیره، زرد یا قهوه‌ای می‌باشد.

 

مینا کاری دندان

میناکاری، یک روش سریع و بدون درد می‌باشد. این روش برای تصحیح عیوب کوچک مانند دندان‌های ناهموار و یا دندان‌های روی هم گرفته، استفاده می‌شود. نتیجه فوراً بدست می‌آید و نیازی به بیهوشی نیست. اغلب به همراه مینا کاری، سفید کردن، روکش کردن (ونیر) و باندینگ نیز انجام می‌شود.

 

باندینگ دندان

باندینگ (پیوند) دندان عملی است که در آن مواد رزین رنگ دندان ( مواد پلاستیکی با دوام)، به دندان استعمال شده و با تاباندن نور خاصی سخت می‌شود و در نهایت به دندان می‌چسبد تا لبخند را زیبا سازد. این روش از جمله کم هزینه ترین و آسان ترین روش‌های جراحی زیبایی دندان است که در موارد مختلفی از آن استفاده می‌شود.

 

ناهماهنگی‌های لبه‌ای دندان‌ها یا کوتاه و بلند بودن لبه‌های دندان‌ها نسبت به یکدیگر

ناهماهنگی‌های لبه‌ای دندان‌ها یا کوتاه و بلند بودن لبه‌های دندان‌ها نسبت به یکدیگر می‌تواند ناشی از تفاوت اندازه دندان‌ها یا نحوه قرار گرفتن آن‌ها در کنار هم و یا حتی به دلیل پریدگی‌های ناشی از دندان قروچه یا جویدن خوراکی‌های سخت باشد. علت آن هر چه باشد به راحتی با مواد هم رنگ و شبیه سازی شده مینای دندان قابل مرتفع شدن و یک اندازه کردن ارتفاع دندان‌ها است. به علاوه استفاده از فلوراید در محل اتصال ترمیم و دندان موجب افزایش استحکام دندان می‌گردد.

پرکردن با کامپوزیت

پرکردگی دندان گاهی در اثر خرد شدن نیاز به جایگزینی دارد. بسیاری از افراد، آمالگام نقره‌ای را با کامپوزیت هم رنگ دندان تعویض می‌کنند.

برخی از افراد هم نگران هستند که آمالگام نقره ای محتوای جیوه می‌باشد و برای سلامتی خطر دارد، لذا از کامپوزیت هم رنگ دندان استفاده می‌کنند. در پرکردگی بزرگ با کامپوزیت نسبت به آمالگام نقره‌ای، دندان پرکرده زودتر فرسوده می‌شوند. اما در پرکردگی‌های کوچک، کامپوزیت به خوبی عمل می‌کند.

 

کرادینگ

کرادینگ همان اصلاح بهم ریختگی دندانی می‌باشد که بدون ارتودنسی انجام می‌شود. دندانپزشک زیبایی با توجه با مواد ترمیمی، نامنظمی‌های دندان را رفع می‌کند و ظاهری جذاب در چهره شما ایجاد می‌کند.

 

ارتودنسی

دندانپزشکان در طراحی لبخند از عدد خاصی به عنوان نسبت طلایی استفاده می‌کنند. این عدد که یکی از زیبایی‌های دنیای ریاضی است و از تناسب‌های موجود در بدن انسان گرفته شده است در برجسته ترین بناها از جمله در اهرام مصر رعایت شده است و حاصل محاسبات دانشمندان بزرگی چون اقلیدس ، فیبوناچی و … است.

خداوند بزرگترین ریاضیدان است. هرچه نسبت اعضای بدن به این عدد نزدیک تر باشد تناسب اندام بهتری برقرار شده است. فرم واندازه دندان‌ها نیز از این امر مستثنی نیستند. برای داشتن زیبا ترین لبخند باید نسبت طلایی با در نظر گرفتن محدودیت‌های موجود در دهان هر شخص به درستی رعایت شود. گاهی همین تغییرات کوچک و محدود، لبخندی استثنایی به شما می‌بخشد.

روکش‌های دندانی

یکی دیگر از روش‌هایی که دندانپزشک زیبایی برای زیباسازی و ترمیم دندان‌های شما استفاده می‌کند، استفاده از روکش دندان می‌باشد. روکش‌های مختلفی با نام‌های مختلف موجود می‌باشد که با توجه به وضعیت دندان‌های بیمار روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

بریج دندان

در صورتی که دندانی کشیده شود، برای جایگزینی آن، دو دندان مجاور ناحیه بی دندانی به عنوان پایه در نظر گرفته شده و ناحیه وسط پر می‌شود. به این روش که یکپارچه بوده و سه دندان (دو دندان پایه و یک دندان وسط) متصل به هم هستند، بریج یا پل گفته می‌شود.

بریج‌ها از دو روکش برای دندان‌های دو طرف ساخته شده‌اند و دندان ساختگی در بین این دو روکش قرار دارد. این دندان‌های ساختگی می‌تواند از جنس: طلا، آلیاژ، چینی و یا ترکیبی از این مواد باشد. بریج‌ها حمایت کننده دندان‌های طبیعی و یا ایمپلنت‌ها می‌باشند.

بریج جهت درمان بی دندانی ساخته می‌شود؛ به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان‌های طرفین ناحیه بی دندانی، به شکل یک پل قسمت بی دندانی را کامل می‌کند.

 

ایمپلنت

دندانپزشک زیبایی در بسیاری از موارد از ایمپلنت استفاده می‌کند. مواد ایمپلنتی در ترمیم دندان استفاده می‌شوند و برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته به کار می‌روند.

همان طور که در تصویر می‌بینید دندان فرد به دلیل  بعلت عصب کشی ناقص عفونی دیوار استخوانی را تخریب نموده است که با اجرای ایمپلنت دندان از دست رفته بهبود یافته است ونتیجه مثبتی حاصل شده است.

دندان مصنوعی

افرادی که فاقد دندان و بافت اطراف دندان هستند، از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند. دو نوع دندان مصنوعی داریم، کامل و جزئی. هنگامی از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌شود که تمام دندان‌های فرد افتاده باشد. اما اگر هنوز تعدادی دندان‌های سالم وجود داشته باشد، از دندان مصنوعی جزئی استفاده می‌شود.

جراحی و تغییر شکل لثه

دندانپزشک زیبایی در بسیاری از موارد با جراحی لثه شکل لثه را تغییر می‌دهد و موجب افزایش زیبایی دهان و دندان فرد می‌شود. در این روش با بلند کردن لایه‌هایی از لثه زیبایی دهان و دندان افزایش می‌یابد.

 

پیوند لثه

ریشه دندان در اثر تخریب لثه ممکن است نسبت به غذاها و یا مایعات سرد و یا گرم حساس شود و ممکن است دندان‌ها ظاهری دراز داشته باشند. تخریب لثه می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه دندان، از دست دادن استخوان‌های دندان و در نهایت از دست دادن دندان‌ها گردد.

پیوند بافت نرم که بافت لثه سالم را از یک منطقه دهان به منطقه دیگر حرکت می‌دهد، می‌تواند تخریب لثه و نابودی استخوان دندانی را متوقف کند.

اصلاح خطوط لثه با دندانپزشکی زیبایی

با روش محافظه كارانه‌ای كه فناوری لیزر مخصوص دندانپزشکی توسط دندانپزشک متخصص در زمینه لیزر دهان و دندان انجام می‌شود، خدماتی مفید به همراه آورده است که باعث منظم كردن خطوط لثه‌ای بدون بی حسی، درد، خونریزی و حتی بخیه انجام پذیر شده است كه با كاهش باكتری بافت‌های مجاور نسج دندان رعایت بهداشت دهان را نیز تسهیل می‌سازد.

 

کاشت نگین دندانی

یکی از خدمات دندانپزشک زیبایی کاشت نگین‌های دندانی می‌باشد که با توجه به رنگ دندان‌ها و به تناسب اندازه دندان‌های شما روی دندان قرار می‌گیرد.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/MIyH
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.