چرا کودکان خجالتی می شوند نشانه و درمان خجالت کودکان خجالتی منزوی

0 296

چرا کودکان خجالتی می شوند نشانه و درمان خجالت کودکان خجالتی منزوی

چرا کودکان خجالتی می شوند از مشکلات بسیار مهمی که امکان دارد گریبان هر خانواده ا را بگیرد، به خجالتی بودن فرزند یا فرزندان آنها برمی گردد. معمولا کودکانی که با مواجه با دیگران احساس ناراحتی می کنند، بیشتر در معرض خجالت کشیدن قرار می گیرند. کم و بیش این مورد در همه کودکان وجود دارد اما اگر شما پدر و مادر عزیز حس کرده اید که این مورد در فرزند شما بیش از اندازه است، در گام اول کاری نکنید که به این مسئله دامن زده باشید.

 

کودک ترسو و خجالتی,نشانه های کودکان خجالتی,بازی درمانی برای کودکان خجالتی

 

کودک ترسو و خجالتی

 

در گام بعدی، والدین می بایست علت کم رویی فرزند خود را بررسی کنند. پیشنهاد می کنیم از خودشان شروع کنند. توجه کنید که خودتان با بقیه چگونه رفتار می کنید. ممکن است خود ِ شما هم فردی باشید که دوست دارید زمانی که در یک جمع هستید، بیشتر سکوت کرده و به صحبت های دیگران گوش فرا دهید. الگو پذیری کودکان از پدر و مادر آغاز مشکلاتی همچون خجالتی شدن را در پی خواهد داشت.

 

در واقع مشکلی مانند خجالت کشیدن به شخصیت کودک بر می گردد. آمارها نشان می دهند نوزادانی که از احساسات بیشتری برخوردار هستند احتمال اینکه در آینده برای ارتباط برقرار کردن با مشکلاتی مواجه شوند و اصطلاحا خجالتی و کمرو شوند؛ بیشتر خواهد بود.

 

کودک ترسو و خجالتی,نشانه های کودکان خجالتی,بازی درمانی برای کودکان خجالتی

 

نشانه های کودکان خجالتی

 

گاهش پیش می آید والدین با رفتارهای زننده ای که با کودک شان دارند سبب می شوند تا کودکان شان اعتماد به نفش خود را نادیده بگیرند. خانواده هایی هم هستند که درجه حمایت خود را از فرزند شان به حد اعلا رسانده اند که این دو عامل نقش بسزایی برای کمرو شدن کودک خواهد داشت. عده ای هم هستند که تنبیه را به هیچ عنوان کنار نمی گذارند. خانواده ها باید توجه کنند که اعمال زور برای رفع کمرویی فرزندان شان بی فایدست و نتیجه عکس خواهد داشت.

 

در نظر داشته باشید خصوصیات اخلاقی هر فردی متعلق به خودش است و با دیگران تفاوت دارد. ممکن است فرزند شما درون گرا باشد؛ شما اجازه ندارید سر هر مسئله ای با او بحث کنید و با عصبانیت جوابش را بدهید. بدیهی است این کار نه تنها کمکی به وی نخواهد کرد بلکه احتمال بروز مشکلات جدید تری مانند پرخاشگری، لجبازی و … در کودک خواهد شد.

 

کودک ترسو و خجالتی,نشانه های کودکان خجالتی,بازی درمانی برای کودکان خجالتی

 

بازی درمانی برای کودکان خجالتی

 

قطعا کمرویی مشکلی نیست که درمان نشود. والدین می بایست با سیاست عمل کنند. شاید در اولین قدم می توانند فضایی را برای کودک شان مهیا کنند تا وی بتواند براحتی صحبت کند و درباره مسائل مختلف اظهار نظر نماید. این کار سبب خواهد شد تا کودک دل و جرات به دست آورد و در محیط های دیگر مانند مدرسه، بدون ترس و استرس نظر خود را عنوان کند. قطعا این مورد زمان بر خواهد بود و صبر و حوصله نیز می خواهد. همچنین والدین باید به کودک شان یاد دهند که چگونه می تواند برای خود دوست پیدا کند. دوست یابی راه موثری برای فرار از خجالتی بودن است.

 

کودک ترسو و خجالتی,نشانه های کودکان خجالتی,بازی درمانی برای کودکان خجالتی

 

درمان خجالت کودکان

 

مسئولیت دادن به کودکان یکی دیگر از راه کارهایی است که می توانید بوسیله ی شدت کمرویی کودک را کم کنید. به کودکان تان کارهایی را بسپارید که اطمینان دارید که از پس آن بر می آیند. از این طریق اعتماد به نفس شان بالا خواهد رفت.

 

در موقعیتهای مختلف قرار دادن کودک یکی دیگر از راه حل هایی که می توانید به وی کمک کنید. بستری را فراهم سازید که فکر کند مثلا در مدرسه است، یا در یک مهمانی بزر است. بگذارید با چنین موقعیت هایی آشنا شود تا پس از درک درست، ترس و استرسش کم شود. به این نحو می توانید کمرویی را از او دور کنید.

 

 

 

چرا کودکان خجالتی می شوند

4.3/5 - (3 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/ATfR
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.