چرا خوک حرام است بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

0 1,658

چرا خوک حرام است بی غیرتی و علت حرام بودن گوشت خوک در قرآن

چرا خوک حرام است گوشت خوک یکی از مواردی است که خدا خوردن آن را حرام اعلام کرده استخوردن غذاهای غیر بهداشتی که سبب ایجاد بیماری می کند منع شده است به همین دلیل در قرآن از گوشت خوک با نام "لحم خنزیر" یاد شده است.

 

چرا خوک بی غیرت است,چرا گوشت خرگوش حرام است,فواید گوشت خوک

 

چرا خوک بی غیرت است

 

در آیه ای از قرآن که اتفاقا در ۴ سوره تکرار شده است عنوان شده است که: خوردن مردار و گوشت خوک و هر چیزی که به هنگام ذبح نامی غیر از خدا بر آن بانگ زده شده حرام می باشد. این آیه به شرح زیر است: " إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَ… "

 

حال می خواهیم بررسی کنیم که چرا گوشت خوک و خوردنش حرام است: از چند جهت می توان این موضوع را مورد بررس قرار داد. اول اینکه همگان و حتی در اروپا که خوردن گوشت خوک را بد نمی دانند، اما اذعان دارند که خوک حیوانی بی غیرت و جفتش را با خوک های دیگر می دهد. خوک در رابه جنسی بی بند و بار است که همه این موارد در گوشتش تاثیر گذاشته است و هر که گوشت خوک را بخورد صفات پست خوک به آن منتقل می شود

 

چرا خوک بی غیرت است,چرا گوشت خرگوش حرام است,فواید گوشت خوک

 

بی غیرتی خوک

 

دومین موردی که خوردن گوشت خوک را نادرست می داند این است که این گوشت پر از بیماری است و در صورت خورده شد باید عواقب آن را نیز پذیرفت. ایجاد بیماری هایی نظیر: اسهال خونی، رقان عفونی، تصلب شرایین، درد های مفصلی، کرم کدوی خوک و بیماری شبه باد سرخ که به صورت لکه های قرمز و دردناک همراه با خارش و سوزش رخ می دهد. این را نیز بدانید که خوک از خوردن مدفوع خود هم نمی گذرد.

 

چرا خوک بی غیرت است,چرا گوشت خرگوش حرام است,فواید گوشت خوک

 

گوشت خوک در قرآن

 

ممنوعیت خوردن گوشت خوک به چندین هزار سال پیش برمیگردد. حتی یهودیان نیز خوردن آن را حرام اعلام کردند. حضرت موسی و حضرت عیسی در کتاب هایشان گناهکاران به خوک تشبیه کرده اند. ضمن اینکه خوک مظهر شیطان نیز معرفی شده است. ممنوعیت خوردن گوشت خوک در بعضی از کشور های اروپایی نظیر روسیه هم اعمال می شود چرا که ضررهای روحی و جسمی خوردن این گوشت از لحاظ علمی به اثبات رسیده است.

 

از نظر اسلام در خصوص خوک حکم هایی صادر شده است که به آن می پردازیم: خوردن این گوشت نه تنها ممنوع است بلکه حرام و در صورت خوردن آن شخص به گناه آلوده شده است. همینطور خوردن شیر خوک نیز حرام اعلام شده است. حتی خوکی که در خشکی زندگی می کند هم به هیچ عنوان منزه و پاک نمی شود. اکر خوکی از درون ظرفی آبی بنوشد و یا ظرف را بلیسد باید برای پاک کردن ظرف ۷ بار آن را شست. معامله خوک جایز نیست چرا که عین نجاست است.

 

چرا خوک بی غیرت است,چرا گوشت خرگوش حرام است,فواید گوشت خوک

 

چرا گوشت خوک حرام است

 

برخی اذعان دارند از آنجایی که در قرآن فقط به حرام بودن گوشت خوک اشاره شده پس می توان از سار اجزا خوک استفاده کرد. اما فخر رازی می نویسد: "أجمعت الأمه على أن الخنزیر بجمیع أجزائه محرِّم، و إنما ذکر اللّه تعالى لحمه لأن معظم الانتفاع متعلّق به» (فخر رازی، مفاتیح الغیب، ۵/۲۰۰)؛ «امت اسلام بر اینکه تمام اجزای بدن خوک حرام هستند، اجماع دارند. اما اینکه خداوند متعال تنها از گوشت آن نام برده، به این دلیل است که بزرگ‌ترین منفعت و بهره‌ای که می‌توان از آن برد، استفاده از گوشت آن است».

 

با این حساب می توان نتیجه گرفت استفاده از هیچ یک از اعضا و اجزای خوک درست نبوده و شرعا حرام است. گاها تفسیرگران اهل سنن استفاده از موی خوک را در خیاطی اشکال ندانسته اند و در همین رابطه به روایتی از پیامبر اکرم استناد می کنند.

 

چرا خوک حرام است

4.7/5 - (4 امتیاز)
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/sHp1
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.