آشنایی با انواع غسل واجب زنان و روش صحیح انجام غسل واجب زنان

0 463

آشنایی با انواع غسل واجب زنان و روش صحیح انجام غسل واجب زنان

غسل واجب زنان انجام دستورات خدا باید به طور کاملا صحیح هم در مردان و هم در زنان اجرا شود. اما چگونگی اجرای آنها باید به درستی آموزش داده شود. یکی از مباحثی که مستلزم آموزش جدی است، آشنایی افراد در خصوص غسل است. غسل های واجب و مستحب برای مردان و زنان در تعداد مشخصی وجود دارد. اما آیا دقیقا می دانید غسل هایی که به  این دو گروه واجب است کدامند؟ ما در این مقاله قصد داریم فقط در خصوص غسل هایی واجب مرتبط با زنان صحبت کنیم.

 

انواع غسل واجب,چگونگی انجام غسل واجب زنان,روش انجام غسل واجب زنان

 

انواع غسل واجب

 

در ابتدا عرض کنیم که غسل هایی که به زنان واجب است به 4 گروه تقسیم بندی می شوند: غسل حیض، استحاضه، نفاس و جنابت. هر 5 گروه تعاریف خاص خودشان را دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

 

1) غسل حیض

 

معمولا و به طور ماهانه و در مدت زمان مشخصی از رحم زنان خون خارج می شود که اصطلاحا به آن دوره ماهانه و یا همان پریودی گفته می شود.. در اسلام پس از این دوره ی احتمالا 7 روزه، زنان را بر غسل حیض موظف کرده است.

 

انواع غسل واجب,چگونگی انجام غسل واجب زنان,روش انجام غسل واجب زنان

 

چگونگی انجام غسل واجب زنان

 

2) غسل نفاس

 

این غسل را باید زنان بعد از زایمان انجام دهند. خونی که با بیرون آمدن اولین جزء نوزاد از زن خارج می شود او را ملزم به انجام این غسل خواهد کرد. توجه شود که بیشترین مدتی که ممکن است این خون دیده شود 10 روز بعد از زایمان هم هست.

 

3) غسل استحاضه

 

هر خونی که از بدن زن خارج شود، ( به غیر از خونریزی های متداول در زمان حیض و نفاس و بیاری ) در این گروه قرار می گیرد. دقت شود که این مورد بدون در نظر گرفتن سن و زمان است. یعنی امکان دارد در زمان حیض هم دچار استحاضه شود. یا حتی قبل از دوران بلوغ. برای اینکه تشخیص داده شود که زنی استحاضه شده است یا نه می بایست پنبه ای در فرج قرار دهد و مدتی صبر کند. اگر خون در پنبه و یا حتی دستمال نفوذ نکرده باشد و فقط بر روی آن باشد استحضاضه قلیله نام دارد.

 

و اگر در پنبه فرو رفته باشد و از پنبه به دستمال که زن برای جلوگیری از خون به خود می بندند نرسیده باشد استحاضه متوسطه نام دارد. و اگر خون پنبه را فرا گرفته باشد و به دستمال هم رسیده باشد، استحاضه کثیره نام دارد.

 

انواع غسل واجب,چگونگی انجام غسل واجب زنان,روش انجام غسل واجب زنان

 

روش انجام غسل واجب زنان

 

4) غسل جنابت

 

غسلی است که در بین مرد و زن مشترک است و بعد از رابطه جنسی و خروج منی اتفاق می افتد. هر زنی خودش بهتر می تواند تشخیص دهد که ارضا شده است یا خیر. دقت شود که انجام رابطه جنسی ( دخول ) برای غسل جنابت کافی است و الزام به آمدن منی چه در مرد و چه در زن نیست.

 

انواع غسل واجب,چگونگی انجام غسل واجب زنان,روش انجام غسل واجب زنان

 

سه غسل واجب زنان

 

انجام غسل در زنان، چه غسل واجب باشد و چه مستحبی به دو صورت امکان پذیر است:

 

1) ارتماسی

 

این گونه غسل را باید در استخر و یا حوض و یا امثال آن انجام داد. بعد از نیت کردن برای غسل باید به یکباره در آب فرو روید به طوری که آب تمام بدن تان را در برگیرد.

 

2) ترتیبی

 

همانطور که از اسم این غسل مشخص است، باید ترتیب انجام دادن این غسل کاملا رعایت شود. به این صورت که در ابتدا فقط سر را زیر دوش می بریم تا آب کاملا سر ( بهمراه گردن ) را در بر گیرد. سپس باید طرف راست بدن را آبکشی کرد. در نظر داشته باشید که باید به طور کامل سمت راست بدن را آب گرفته باشد و همین کار را با طرف چپ بدن کنید. به این صورت غسل ترتیبی انجام می پذیرد.

 

غسل واجب زنان

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/LPuI
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.