7 نماد مشهور و شناخته‌شده در دنیا همراه با معنی و ریشه‌ی آن‌ها +عکس

0 942

 

حرف زدن و صحبت کردن امروزی، با گذشته تفاوت زیادی دارد و بسیاری از چیز‌ها تغییر کرده است. در حال حاضر با استفاده از علامت های اختصاری با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنیم و کلمات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مثلا انگلیسی زبان‌ها از واژه «lol» (خندیدن با صدای بلند) برای نشان دادن خوشحالی خود استفاده می‌کنند و یا آنکه عده زیادی برای ابراز علاقه به هم قلب نشان می‌دهند. اما این علامت‌ها و نماد‌ها از کجا آمده و ریشه شان به کجا باز می‌گردد؟

ما در این مقاله قصد داریم ریشه‌ها و چگونگی شکل گیری ۷ نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و علت آن‌ها را برای شما بیان کنیم.

۱. علامت وَ (and) (&)

علامت وَ (and) (&)

این نماد در واقع حرف عطف لاتین «et» یا همان «and» انگلیسی را نشان می‌دهد. این علامت توسط «تیرو» منشی «سیسرون» در روم باستان اختراع شد . تیرو برای بالارفتن سرعت نوشتن ، گروهی از علامت‌های اختصاری را درست کرد که بعد‌ها به خط «تیرونین» شهرت یافت.

قرن‌ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت‌ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می‌رفت.

کلمه انگلیسی «ampersand» (&) آمپرسند در واقع از ترکیب «And per se and» تشکیل شده و معلم‌ها از آن برای تلفط حروف A تا Z استفاده می‌کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

۲. نماد قلب

نماد قلب

همه این موضوع را قبول دارند که قلب منزلگاه عشق است، اما نمادی که برای نشان دادن قلب به کار می‌رود، هیچ شباهتی به شکل واقعی قلب انسان ندارد. نظریه‌های مختلفی در این زمینه مطرح شده که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

هنگامی که قو‌ها در میان دریاچه به یکدیگر نزدیک می‌شوند، نماد خاصی شبیه به علامت قلب شکل می‌گیرد. در بسیاری از فرهنگ‌های جهان، این پرندگان به خاطر آن که برای همیشه کنار هم هستند، به عنوان نماد عشق و وفاداری شناخته می‌شوند.

نظریه بعدی ، ریشه نماد قلب را در برگ پیچک می‌داند. در نقاشی‌های یونانی‌ها معمولا پرتره‌هایی از دینوسوس – خدای زراعت و احساس – بر روی برگ‌های پیچک دیده می‌شد.

۳. نماد بلوتوث

بلوتوث

در قرن دهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی در دانمارک حکومت می‌کرد. این فرد به خاطر متحد کردن قبایل دانمارک و ساختن کشوری واحد، در تاریخ شهرت زیادی دارد. او به بلوبری علاقه زیادی داشته و حداقل یکی از دندان هایش آبی رنگ بوده اند. به همین دلیل به بالتاند لقب «بلوتوث» (Bluetooth) داده بودند.

همانطور که میدانید، بلوتوث نیز می‌تواند چند دستگاه را به یکدیگر متصل کند. نماد امروزی که بلوتوث را نشان می‌دهد، از دو نشان اسکاندیناویایی تشکیل شده است: «Hagall» که لغتی مشابه با «H» لاتین است و «Bjarkan» که معادل «B» در لاتین به شمار می‌رود. این دو نشان از نام «هارالد بالتاند» گرفته شده اند. نخستین دستگاه بلوتوثی نیز شبیه دندان بود و رنگ آبی داشت.

۴. نماد پزشکی

نماد پزشکی

عده کمی از فلسفه این نماد (یک چوب همراه با دو بال و مار‌هایی که به دورش پیچیده اند) آگاهی دارند. جالب است بدانید نماد پزشکی که بیشتر در داروخانه‌ها دیده می‌شود، توسط یک اشتباه شکل گرفته است.

طبق یکی از افسانه‌های یونان ، هرمس خدای باستانی یک چوب جادویی به نام عصای چاووش در اختیار داشت که شبیه به ابزار‌های پزشکی به نظر می‌رسید. این عصای قدرتمند می‌توانست هر نوع نیرنگ و سازش دشمنان را متوقف کند، اما هیچ ربطی به پزشکی نداشت.

اما در واقع حدود ۱۰۰۰ سال پیش، پزشکان ارتش آمریکا این عصا را با چوب دستی اسقلبیوس (بال نداشت و تنها یک مار در آن به چشم می‌خورد) اشتباه گرفتند. به خاطر آن که استقلبیوس الهه شفا و دارو بود، این اشتباه کاملا قابل درک جلوه می‌کرد. امروزه علامت مذکور ریشه دوانده و در اماکن پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.۵. نماد روشن کردن دستگاه

نماد روشن کردن دستگاه

این علامت در همه جا و روی همه وسیله ها دیده می‌شود، اما کسی از علت به کار گیری آن آگاهی دارد. مهندسان دهه ۱۹۴۰ میلادی از سیستم دو دویی یا (binary) برای نشان دادن وضعیت کلید‌ها استفاده می‌کردند. در آن زمان، ۱ به معنای روشن و ۰ به معنای خاموش بود. در گذر زمان، ۰ و ۱ با یکدیگر ترکیب شدند و علامت امروزی را به وجود آوردند.

۶. نماد صلح

نماد صلح

نماد صلح در جریان تظاهرات سال ۱۹۵۸ علیه سلاح‌های هسته‌ای اختراع شد. این نشان از حروف N و D تشکیل شده که اولِ کلمات عبارت «Nuclear Disarmament» به معنای خلع سلاح هسته‌ای هستند.

در زبان پرچم ها، حرف N به معنای نگه داشتن پرچم‌ها به صورت V برعکس است و D نیز به معنای بالا و پایین نگه داشتن آن‌ها در جهت مخالف می باشد . این علامت‌ها نماد صلح امروزی را تشکیل دادند.

۷. نماد «OK»

نماد «OK»

معمولا آشپز‌ها هنگام رضایت داشتن از طعم غذا این کار را انجام می‌دهند. البته این علامت در برخی کشور‌ها پیام مثبتی به همراه ندارد. فرانسوی‌ها آن را به معنای فردی که هیچ چیز ندارد، تلقی می‌کنند. نظریه‌های مختلفی برای این نماد وجود دارد :

برخی‌ها آن را مخفف عبارت «Old Kinderhook» محل تولد مارتین فن بورن هشتمین ریس جمهور آمریکا می‌دانند. در طول کمپین انتخاباتی او، فن بورن برای خودش نام مخففی انتخاب کرد که از از محل تولدش نشات می‌گرفت. شعار کمپین او «Old Kinderhook is O. K» بود و پوستر‌ها نیز فردی را با ژست «OK» نشان می‌داد .

خیلی از افراد نماد ok vh علامت مودرا – ژستی که در بین هندو‌ها و بودایی‌ها می‌دانند. مودرا در آموزش و تمرینات مخصوص استفاده می‌شود و بسیاری از هندی‌ها اعتقاد دارند که شخص بودا این ژست را ابداع کرده است.

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/TxM9W
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.