طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

0 433

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

دستور تهیه سالاد اولیه خوشمزه به سبک ایرانی، همرا با شرح خواص آن به عنوان یکی از غذاهای پر طرفدار در میان ایرانیان.

 

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

 مواد لازم (برای 10 نف ر)

مواد لازم/ مقدار / میزان انرژی(کیلوکالری)

 ▪ مرغ/ نصف سینه/ 300

▪ تخم مرغ/ 2 عدد/ 200

 ▪ نخودفرنگی/ 1 لیوان/ 50

▪ سیب زمینی پوره شده/ 4 لیوان/ 640

 سالاد الویه و خواص آن :سالاد الویه دارای خواص فراوانی است  .اگر تک تک مواد موجود در

سالاد الویه را برسی کنیم در می یابیم که این غذا بمب انرزی می باشد ومخصوصا برای افراد لاغر.

مواد لازم برای 10 نفر:

▪ خیارشور/ 1 لیوان/ 25

▪ هویج رنده شده/ نصف لیوان / 25

 ▪ فلفل دلمه ای/ 1 لیوان/ 25

▪ مایونز/ 4 قاشق غذاخوری/ 360

 ▪ ماست / نصف لیوان/ 30

طرز تهیه:

ابتدا سینه مرغ را با کمی نمک، زردچوبه و پیاز آب پز کرده و ریش ریش کنید. در ظرفی دیگر سیب زمینی ها و تخم مرغ های پخته را نیز رنده کرده و به مرغ بیفزایید. سپس فلفل های دلمه ای را نگینی خرد کرده و به همراه خیارشور ریز شده و هویج هایی که از قبل رنده کرده اید به مخلوط تان اضافه کنید. در انتها، نخود فرنگی پخته را به همراه سس مایونز مخلوط شده با ماست که بهتر است کم چرب باشد، به مایه افزوده و پس از یک ساعت ماندن در یخچال سالادتان را سرو کرده و میل کنید. این غذا تقریباً دارای 1650 کیلوکالری انرژی است که در صورت تقسیم آن به عدد 4 به هر نفر 400 کیلوکالری خواهد رسید. فراموش نکنید که خوردن این غذا با حداقل 3 برش نان و یک بشقاب سالاد سبزیجات 300 کیلوکالری دیگر را به مقدار انرژی دریافتی خواهد افزود.

● سینه مرغ، منبع نیاسین، دشمن آلزایمر

می دانید که این قسمت از گوشت مرغ، چربی کمی دارد و کسانی که تصمیم به لاغر شدن دارند بهتر است که سهم بیشتری از آن را وارد برنامه غذایی خود کنند. نکته مهم در باره این ماده غذایی آن است که سینه مرغ، منبع نیاسین بوده و دریافت این ویتامین از بروز آلزایمر در سنین بالا جلوگیری می کند.در مطالعه ای که بیش از 3 هزار مرد و زن 65 ساله در آن شرکت داشته اند، دیده شده است که دریافت حداقل 22 میلی گرم از این ویتامین در روز 70 درصد احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. البته در مقایسه با افرادی که کمتر از 13 میلی گرم در روز از این ویتامین را به بدن خود رسانده اند. بنابراین،خوردن این گوشت برای سالمندانی که هم باید کالری کمی را دریافت کنند و هم احتمال آلزایمر در آنها بالااست، یک عادت غذایی خوب محسوب می شود.

 

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

● سیب زمینی و خطر اضافه وزن

مطالعات نشان داده اند که سیب زمینی ویتامین C فراوانی دارد اما از آنجا که این سبزی نشاسته ای که دراکثر تقسیمات در گروه غلات جای می گیرد، اغلب پخته میل می شود، بر اثر حرارت دیدن دیگر نمی تواندمنبع این ویتامین باشد. بنابراین بیشتر آن را باید منبع انرژی در نظر گرفت. جالب است بدانید که نصف لیواناز این ماده غذایی معادل یک واحد غلات بوده و 80 کیلوکالری انرژی دارد. بنابراین زیاده روی در مصرفش می تواند به راحتی اضافه وزن به بار آورد.

● نخود فرنگی، یار قلب و عروق

این سبزی نیز دارای کربوهیدرات نسبتاً بالایی است، به طوری که اگر پخته شود میزان دسترسی به نشاسته اش افزایش خواهد یافت. نکته دیگر درباره این ماده غذایی پتاسیم نسبتاً بالای آن است؛ به طوری که می توان مقدارمشخصی از آن را در رژیم غذایی افرادی وارد کرد که فشار خون داشته و دریافت پتاسیم بالا به کنترل بیماریشان کمک می کند. این سبزی منبع اسید فولیک نیز هست. به این ترتیب، عادت به خوردن آن هم با تنظیم فشارخون و هم با کنترل میزان هموسیستین، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی به خصوص در افراد مستعد راکاهش خواهد داد. فراموش نکنید که نخود و خانواده بقولات از منابع گیاهی آهن محسوب می شوند و چه بهتر که با منابع حیوانی این ماده معدنی و آب لیموی تازه به مصرف برسند.

● هویج پخته، مغذی تر از هویج خام

این سبزی نارنجی منبع عالی از بتاکاروتن یا همان پیش ساز ویتامین A است، به طوری که خوردن 85 گرم ازاین سبزی 6 میلی گرم بتاکاروتن را وارد بدن کرده و جالب است بدانید که متخصصان دریافت روزانه 10 میلی گرم از آن را توصیه می کنند. نکته مهم درباره این سبزی، پخته بودن آن است، به طوری که هویج هرچه پخته ترباشد بتاکاروتن اش بهتر جذب بدن می شود بنابراین اگر می توانید آن را پخته میل کنید اما فراموش نکنید که حرارتدیدن اندیس گلایسمی یا استعداد این سبزی را برای افزایش قند می افزاید. علاوه بر این ماده مغذی، هویج مقدار قابلقبولی پتاسیم دارد بنابراین همراه شدن آن با سایر سبزیجات می تواند به کنترل فشار خون نیز کمک کند.

● چاق ها سس مایونز را رقیق کنند

این سس هم به صورت کارخانه ای عرضه می شود و هم اینکه می توان آن را به راحتی در خانه تهیه کرد. نکته مهم در باره این سس کالری بالایش است، به این ترتیب که یک قاشق مربا

خوری از آن معادل یک واحدچربی بوده و 45 کیلوکالری انرژی دارد و توصیه می شود که در صورت اضافه وزن افراد از خوردن آن پرهیزکنند و آن را یا با ماست رقیق کنند و یا اینکه به کل جای آن را به ماست کم چرب بدهند تا به این ترتیب میزان انرژی دریافتی کمتر شود.

● با این غذا بخورید

از آنجایی که سالاد الویه انرژی فراوانی دارد، بهتر است آن را با سالاد کاهو یا حلقه های گوجه فرنگی میل کنید تا به این ترتیب کالری دریافتی پایین بیاید. حتی سبزی خوردن نیز فیبر دریافتی وعده غذایی تان را خواهدافزود. بسیاری از افراد این غذا را با نان های ساندویچی که از آردهای تصفیه شده تهیه شده اند، می خورند، درحالی که توصیه می شود یا نان سنگک را انتخاب کنید و یا با نان های تهیه شده از آرد کامل غذایتان را میل کنید.

● ماندگی و کهنگی

این غذا به دلیل داشتن سس مایونز و تخم مرغ پخته به سرعت فاسد می شود. به این دلیل بهتر است آن را به اندازه تهیه کرده و تمامی آن را میل کنید. نهایتاً حداقل الویه باقی مانده را نیز در اسرع وقت در یخچال بگذارید. البته در ظرفی در دار. فراموش نکنید که این غذا در دمای اتاق و یا در هوای گرم می تواند به سرعت فاسد شود و مسمومیتهای خطرناکی را برای مصرف

کننده به بار آورد.

● اگر اضافه وزن دارید

بهتر است از خوردن این غذا صرف نظر کنید اما در صورت تمایل مصرف آن را محدود کرده و از میزان سیب زمینی و نخود فرنگی آن کم کرده و به میزان هویج و فلفل دلمه ای آن بیفزایید به علاوه به جای سس به سالادتان ماست کم چرب افزوده و حتی المقدور آن را با نان نخورید، بلکه سالادتان را به تنهایی میل کنید.

● اگر کم خونی دارید

می توانید این غذا را با فلفل دلمه ای رنگی و هویج بیشتری که البته می توانند پخته نیز باشند و با کلم بروکلی خرد شده میل کنید و به عنوان نوشیدنی از شربت آب لیموی تازه استفاده کنید. جالب است بدانید که بتاکاروتن موجود در سبزی های یاد شده به جذب آهن مواد غذایی که در تهیه این سالاد به کار رفته اند، کمک بسیار می کند.

● اگر فشارخون دارید

بهتر است میزان سیب زمینی سالادتان را افزایش دهید؛ البته با توجه به میزان کالری که این سبزی نشاسته ای دارد. می دانید که سیب زمینی نه تنها پتاسیم بالایی دارد بلکه سدیمش

نیز کم است. بهتر است خیارشور غذایتان را هم به حداقل برسانید زیرا این ماده غذایی پرسدیم بوده و می تواند فشار خون را بالاتر ببرد.

 

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

طرز تهیه سالاد الویه خوشمزه و خواص آن

 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/9R87
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.