از فواید بی نظیر چای سبز برای بیماری های قلبی بدانید!

0 229

از فواید بی نظیر چای سبز برای بیماری های قلبی بدانید!

چای سبز خواص و فواید بسیاری دارد که می تواند به درمان بسیاری از بیماری ها نیز کمک نماید. نوشیدن چای سبز در عرض چند دقیقه سلامت رگ‌های خونی را افزایش می‌دهد . نوشیدن چای سبز به سرعت سلامت سلول‌های ظریف پوشش‌دهنده‌ی رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌  را کم می‌کند.

 

 

چای سبز


 
چای سبز کاهش دهنده بیماری قلبی

 

نوشته‌های محققین در آخرین شماره مجله اروپاییِ پیش‌گیری از بیماری‌های قلبی عروقی و توان‌بخشی ٬ نشان می‌دهد در افرادی که چای سبز می‌نوشند، 30 دقیقه بعد از نوشیدن چای، رگ‌های خونی عملکرد بهتری دارند. به طور مشخص، چای سبز عملکرد سلول‌های  اِندوتِلیال را بهبود می‌بخشد. عملکردِ نامطلوبِ سلول‌های اِندوتِلیال نقش کلیدی در پیش‌روی عروق خونی مسدود شده (تصلب شرائین) دارند.
یافته‌های روزافزون حاکی از آن است که آنتی‌اکسیدان‌های قوی موجود در چای سبز که فلانوئید نامیده می‌شوند می‌توانند از قلب محافظت کنند. بعضی خوراکی های دیگر همچون انگور قرمز  و شکلات تلخ سرشار از فلانوئید هستند. نویسندگان این تحقیق می‌گویند نتایج به‌دست آمده اولین نتایجی هستند که نشان می‌دهند چای سبز موجب بهبود کوتاه‌مدت در سلامت عروق می‌شود. چای سیاه قبلا با بهبود کوتاه و بلندمدت در عملکرد اِندوتِلیال مرتبط شده است.برای انجام این مطالعه، نیکولائوس آلکسوپولوس و همکارانش در دانشکده پزشکی آتن در یونان به صورت تصادفی 14 داوطلب سالم حدود 30 ساله را برای نوشیدن یک فنجان چای سبز و یک فنجان نوشیدنی حاوی همان مقدار کافئین چای سبز با آب گرم در نوبت‌های جداگانه اختصاص دادند.


 چای سبز

 

محققین از تکنیکی برای سنجش جریان خون در بازوی هر شرکت‌کننده در 30، 90 و 120 دقیقه بعد از نوشیدن آشامیدنی حاوی کافئین استفاده کردند که «FMD» (جریان اتساع واسطه) نامیده می‌شود. «جریان اتساع واسطه» آزمایشی است غیرتهاجمی که زمانی‌که بازو به آرامی فشرده می‌شود از فشار خون سردست و سونوگرافی برای چک کردن نحوه جریان یافتن خون در سرخرگ بازو استفاده می‌کند. سرخرگ بازو از شانه شروع می‌شود و تا آرنج می‌رسد. زمانی که جریان خون در محدوده افزایش می‌یابد سرخرگ باید عریض‌تر شود، اما بیماری‌هایی مانند تصلب شریان مانع این اتفاق می‌شوند. «جریان اتساع واسطه» پیشگوی مستقل عملکرد اِندوتِلیال و خطر بیماری قلبی است.بعد از نوشیدن چای سبز، بعد از حدود 30 دقیقه، داوطلبان افزایش قابل‌توجهی را در عریض شدن شرائین تجربه کردند. آشامیدنی‌های حاوی کافئین و آب گرم تغییر قابل‌توجهی را در این داوطلبان ایجاد نکردند.

 

برای قرن‌های طولانی چای سبز به عنوان سالم‌ترین نوشیدنی برای بدن، ذهن و روان ما در نظر گرفته شده است و کسی نیست که از فواید چای سبز بی اطلاع باشد. علاوه بر داشتن کافئین طبیعی و عاری بودن از کالری، دربردارنده ترکیبات فعال بیولوژیکی و آنتی‌اکسیدان‌های مفید است که مهم‌ترین فعالیت‌های بدن را بهبود می‌بخشد.چای سبز به این علت که تنها چایی است که پس از چیده شدن برگ‌هایش اکسید نمی‌شود، متمایز از چای سیاه است و به همین علت تمام آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی آن دست‌نخورده باقی می‌مانند. با در نظر گرفتن قابلیت درمان‌بخشیِ چای سبز و بهبود عوارض جسمی، تعجبی ندارد که این نوشیدنی عضو ثابت یک رژیم غذایی سالم است. با اضافه کردن 2 تا 10 فنجان چای سبز به رژیم غذایی روزانه خود صلح و صفا را به بدن خود هدیه کنید.

 

 

چای سبز


فواید چای سبز کدامند ؟
 
 

افزایش سوخت‌وساز


سوخت و ساز !‌ دو لغتی که همیشه برای ما جذاب است. یکی از آنتی‌اکسیدان‌های بی‌شمار چای سبز اپی‌گالوکاتچین‌گالات(EGCG) است که براساس تحقیقات صورت گرفته، سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. در کنار کافئین موجود در چای سبز، اپی‌گالوکاتچین‌گالات(EGCG) سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کند و چربی را وارد جریان گردش خون می‌کند تا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد. این روند که طی آن بدن برای هضم و جذب غذا کالری می‌سوزاند تحت عنوانِ گرمازایی شناخته می‌شود.اگرچه چای سبز به سوزاندن چربی کمک می‌کند، اما نباید برای کاهش وزن به آن اتکا کرد؛ بلکه می‌بایست به عنوان یکی از نوشیدنی‌هایی که به رژیم غذایی متعادلتان کمک می‌کند در نظر گرفته شود.


 

برای سلامت قلب مفید است


قلب حیاتی‌ترین عضو شماست ٬ از آن مراقبت کنید! طبق یافته‌های European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation، مجله اروپایی توانبخشی و پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی چای سبز عملکرد سلول‌های اِندوتِلیال را بهبود می‌بخشد. اختلال عملکرد‌های انِدوتِلیال با تصلب شرائین مرتبط است. نوشیدن چای سبز به بهبود جریان خون و سلامت رگ‌ها کمک می‌کند که در نهایت از خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌کاهد.

 

 

چای سبز

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان


براساس یافته‌های National Cancer Institute، موسسه ملی سرطان، پُلی‌فنول‌هایِ غالب در چای سبز رادیکال‌های آزاد قابل‌توجهی دارند و می‌توانند از آسیب‌های وارده به DNA توسط گونه‌های فعال اکسیژن جلوگیری کنند. تحقیقات آزمایشگاهی حاکی از آن است که پُلی‌فِنول‌های موجود در چای سبز می‌تواند آنزیم‌های سم‌زدا را فعال کند و عملکرد سیستم ایمنی را ارتقا دهد و از رشد سلول‌های سرطانی نیز پیش‌گیری کند. با وجودی که این تحقیق به رابطه شیمیایی بین مصرف چای سبز و کاهش رشد ‌سلول‌های سرطانی اشاره می‌کند، نمی‌توان آن را به صورت مستقل درمانی برای بیماران سرطانی در نظر گرفت.
 

 

خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می‌دهد


دکتر سوزان اِشتِینبام، متخصص قلب و عروق و مدیر بخش سلامت زنان در بیمارستان لِنوکس‌هیل در نیویورک، معتقد است که واکنش‌های پیچیده شیمیاییِ چای سبز حساسیت سلول‌ها را برای سوزاندن قند که یکی از ‌ترین دغدغه‌های بیماران دیابتی است بهبود می‌بخشد.بر اساس نتایج تحقیقی در ژاپن مقایسه افرادی که حداقل شش فنجان چای سبز در هفته می‌نوشند با افرادی که کمتر از یک فنجان چای سبز در هفته می‌نوشند، حاکی از کاهش 33 درصدی خطر پیشرفت دیابت نوع 2 در گروه اول می‌باشد. تحقیق مشابهی حاکی از آن است که افردا تایوانی که به مدت ده سال چای سبز می‌نوشیده‌اند اندامی متناسب‌تر و کمری باریک‌تر دارند.
 

بهبود فعالیت‌های مغزی


ماده اصلی چای سبز کافئین است که به عنوان یک محرک شناخته می‌شود؛ کافئین مانع از انسداد جریانات عصبی و آدِنوزین در مغز شده، در نهایت مانند دوپامین و نورِپین‌فرین موجب افزایش نقل و انتقالات عصبی می‌شود.چای سبز حاوی آمینواسیدهای اِلتیانین است که فعالیت گاماآمینوبوتیریک‌اسید(GABA)، سروتونین و دُوپامین و موج آلفا را افزایش می‌دهد. مطالعات هم‌چنین نشانگر این است که تیانین نقشی موثر در تمرکز و حل مشکلات پیچیده ایفا می‌کند، و می‌تواند از زوال حافظه در دوران کهن‌سالی جلوگیری کند. تحقیقی که در رابطه با Psychopharmacology (شاخه داروشناسی است که با مطالعه از اقدامات، اثرات، و توسعه مواد روانگردان می‌پردازد) منتشر شده است حاکی از آن است که چای سبز می‌تواند عملکردِ شناختی را بهبود بخشیده، در درمان بیماران مبتلا به آلزایمر و جنون مفید واقع شود. این تحقیق هم‌چنین به رابطه مفید بین بیماران مبتلا به آلزایمر و چای سبز اشاره می‌کند؛ اگرچه پیش از آن‌که چای سبز به عنوان درمان موثر در نظر گرفته شود، می‌بایست تحقیقات بیشتری صورت پذیرد.توصیه راستینه به شما این است که در میان برنامه روزانه خود چند دقیقه را صرف پرداختن به این رژیم سنتی کهن کنید ٬ خود را در آغوش نیرومند این برگ‌‌ها را رها کنید و از فواید چای سبز بی بهره نمانید

 

منبع: سلامت

 

چای سبز 

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/CZ5w
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.