بیماری وبا چیست + علائم و نشانه های بیماری وبا

0 676

بیماری وبا چیست + علائم و نشانه های بیماری وبا

وبا چیست درمان بیماری وبا درمان سریع بیماری وبا راه انتقال بیماری وبا  وبا یک بیماری اسهالی واگیردار و خاص انسان است که توسط نوعی باکتری بنام ویبریوکلرا ایجاد می شود . این بیماری در صورت عدم پیشگیری و درمان به موقع و مناسب ، بسیار کشنده است. این بیماری بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمام ماههای سال به خصوص از اردیبهشت تا آبان ماه دیده می شود .

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

بیماری وبا چیست

 

معرفی بیماری وبا

 

وبـا یکی از بیماریهای واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. عامل بیماری زایی وبـا یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند، باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود.. این بیماری چون اولین بار در منطقه‌ای به نام التور در آفریقا پیدا شد، به این نام مشهور می‌باشد. عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی آن بالا است، بیشتر شایع است و بیشتر عامل بیماریزا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.

 

بیماری وبـا تا قبل از سال 1800 و زمانی که هنوز آب لوله کشی و سیستم فاضلاب کشیِ مدرن وجود نداشت، در آمریکا یک بیماری شایع محسوب می شد اما امروزه در ایالات متحده آمریکا تنها 10 مورد ابتلا به وبـا در سال گزارش می شود که نیمی از آنها در خارج از آمریکا به این ویروس آلوده شده اند. به ندرت، غذاهای دریایی آلوده منجر به شیوع این بیماری می شوند با این حال شیوع وبـا در سایر نقاط جهان یک قضیه جدی است که حدودا سالانه 3 تا 5 میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و هر ساله منجر به مرگ بیش از 100000 نفر می شود.

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

علائم بیماری وبا

 

شخص مبتلا به وـبا، اسهال خفیف بدون درد و بدون تب دارد که کم کم شدید می‌شود، اسهال شخص مبتلا به وبـا آبکی و به شکل لعاب برنج است. بیماری وبـا گاهی همراه استفراغ و گاهی بدون استفراغ است که به سرعت و در ظرف سه الی چهار ساعت موجب کم آبی شدید بدن شده و در صورتی که سریعا آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا می‌شود.

 

 دوره پنهان بیماری وبـا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا پنج روز می‌باشد ولی به طور معمول در یکی دو روز بیماری وبا آشکار می‌شود. به محض شروع اسهال شدید بایستی مایعات فراوان و ‪استفاده قرار گیرد و سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی یا خانه بهداشت مراجعه شود.

 

علائم شاخص بیماری اسهال آبکی، استفراغ و از دست رفتن آب بدن می باشد. شروع بیماری با اسهال آبکی حجیم ، بدون تب و دل پیچه بوده و مدفوع حالت آب برنجی دارد. معمولاً بدون بو بوده یا بوی ماهی دارد . استفراغ و گرفتگی دردناک در پاها شایع می باشد. در موارد شدید بیمار دچار دل پیچه و درد دست ها و پاها می شود.

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

راههای انتقال بیماری وبا و منابع شایع این بیماری چیست؟

 

الف ) راه تماس مستقیم:

بیماری می تواند از طریق دست های آلوده ، تماس بامواد دفعی و استفراغ بیماران و یا وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود.

 

ب ) راه تماس غیرمستقیم:

1- مصرف آب آلوده به مدفوع ( آلودگی آب توسطمدفوع به طور ثانوی ، دفع ناصحیح فاضلاب و نشت آن به آب آشامیدنی ) منابع آب حفاظت نشده مانند چاهها ، دریاچه ها ، استخرها ، جوی ها و…

2- استحمام یا شستشوی لوازم آشپزخانه در آب آلوده

3- شستشوی سبزی و میوه ها با آب آلوده

4- یخ آلوده که از آب آلوده تهیه شده باشد.

5- غذاهای آلوده که در خارج از یخچال نگهداری شوند و انبار کردن غذاهایی همچون شیر ، برنج پخته ، تخم مرغ و …. در خارج از یخچال

6- غذاهای دریایی ناپخته و خام مثل صدف ، ماهی و…

7- تغذیه کودکان و نوزادان با بطری ( آلوده ) به جای شیرمادر نیز می تواند یک عامل انتقال بیماری باشد.

 

در مواقع ابتلا به اسهال حاد آبکی شدید با دفعات بسیارزیاد سریعآً به مراکز بهداشتی درمانی و یا پزشک مراجعه نمایید . ضمن درمان سریع کم آبی در مطب یا درمانگاه ، نمونه برداری از مدفوع جهت کشف سریع بیمرای وبـا به عمل میآید.

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

درمان بیماری وبا

 

اکثر بیماران مبتلا به نوع التور را می‌توان تنها با تجویز محلول خوراکی (ORS) درمان کرد، در موارد شدیدتر، باید بیمار را بی‌درنگ به مراکز بهداشتی و درمانی جهت درمان با سرم و دارو انتقال داد. شناسایی سریع و درمان به موقع، اساس موفقیت در جلوگیری از انتشار بیماری وبـا است.کشف ORS پیشرفت عمده و عملی در مبارزه با وبـا و دیگر بیماری‌های اسهالی بوده است، به نحوی که استفاده از این محلول مرگ ناشی از وبـا را از 50 درصد به یک درصد کاهش داده است.نحوه استفاده از این محلول آن است که باید بسته‌های ORS را در یک لیتر آب آشامیدنی حل کرد. این محلول باید همه روزه به صورت تازه تهیه و در مدت 24 ساعت مصرف شود و محلول نباید جوشانده شود، در مکان‌هایی که دسترسی به ORS مقدور نیست، می‌توان 5 گرم نمک و 20 گرم شکر را در یک لیتر آب آشامیدنی حل و استفاده کرد.

 

پیشگیری از ابتلا به بیماری وبا

 

فراهم آورردن آب سالم و امکانات جهت دفع بهداشتی مدفوع، بهبود وضع تغذیه و نگهداری صحیح غذا به میزان زیادی از احتمال ابتلا به وبـا می کاهد. واکسن موجود برای پیشگیری از بیماری وبا به صورت عضلاتی استفاده شده و اثر محافظتی اندکی دارد . این واکسن عوارض جانبی زیادی مثل درد محل تزریق، بی حالی و تب می شود . لذا در دو دهه گذشته تلاش زیادی صورت گرفته تا واکسن خوراکی طراحی شود .

 

علایم بیماری وبـا گوناگون است. بیماری وبـا واکسن هم دارد. بیماری وبا باید به موقع تشخیص داده شده و درمان شود. سردرد یکی از علایم بیماری وبا است. همچنین بیماری وبا دارای علایم اسهال و استفراغ است. دل درد هم میتواند از نشانه های بیماری وبا باشد. پس از این علایم به سادگی نگذرید. امیدواریم از اطلاعاتی که در این بخش از اسان طب درباره بیماری وبا تقدیمتان کردیم بهره کافی را برده باشید.

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

راههای پیشگیری از بیماریهای اسهالی از جمله وبای التور چیست ؟

 

▪️ ازآب آشامیدنی سالم استفاده شود.

 

▪️در مناطقی که دسترسی به آب تصفیه شده و لوله کشی وجود ندارد و از آب چاه ، تانکرها ، آب چشمه ها و …. استفاده می گردد ( مثل مواقع حوادث غیرمترقبه از جمله زلزله ، سیل و جنگ و …. ) ، حتماً قبل از مصرف ، آبجوشانده و یا کلرزنی شود ( استفاده از محلول کلر)

 

▪️از سبزیجات و میوه جاتشسته شده و ضدعفونی شده استفاده گردد.

 

▪️قبل از تهیه غذا و توزیع غذا ، قبل ازخوردن غذا ، قبل از دادن شیر یا غذا به کودک حتماً دستها با آب و صابون شسته شود

 

▪️باید دستها در موارد زیر با آب و صابون به طور کامل شسته شود:

بعد ازاجابت مزاج

بعد از شستن و تمیزکردن کودک

بعد از دست زدن به مواد غذایی خام نظیر سبزیجات ، گوشت ، ماهی و مرغ

 

 

 

 

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا,پیشگیری از وبا,نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا,پیشگیری از وبا,نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا,پیشگیری از وبا,نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا,پیشگیری از وبا,نشانه بیماری وبا

علت بیماری وبا،پیشگیری از وبا،نشانه بیماری وبا

 

 

 

وبا

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/q5tn
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.