نشانه های تب در نوزادان + درمان خانگی تب و لرز

0 335

نشانه های تب در نوزادان + درمان خانگی تب و لرز

تب در بزرگسالان علائم تب در کودک علت تب در کودکان زیر دو سال درمان تب با کشمش تب پاسخ بدن به عفونت یا زخم است. تب بدن را ترغیب می کند گلبول های سفید خون و پادتن های بیشتری برای مبارزه با عفونت تولید کند. تب در کودکان امری نگران کننده است. اگرچه تب پایین نیازی به معالجه ندارد اما بعضی اوقات نیاز است برای آرامش فرزند تب او را کاهش دهید. تب بالا خطرناک است. در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه شود.

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

نشانه های تب در نوزادان

 

تعریف تب چیست؟

 

به محض آنکه علائمى مربوط به سرماخوردگى  و یا شبیه به آن در بدن شما به میزان پیشرونده اى ظاهر شد، دماى بدن خود را نیز کنترل کنید. تب اولین آژیر خطر سیستم بدن هنگام مواجهه با عفونت است و این مکانیسم بسیار ساده اى است که بدن براى حفظ خود در مقابل عفونت و آسیب هاى حاصل از آن داراست. به این ترتیب که نخست مغز شما به بدنتان فرمان حرکت خون را از سطح پوست به سطوح داخلى تر صادر مى کند. سپس گلبول هاى سفید و آنتى بادى هاى موجود در خون نیز به منبع عفونت می رود و مرحله حذف آغاز مى شود.

 

تـب بخشی از مکانیسم دفاعی بدن است. تب ناراحت‏ کننده و گاهی اوقات دردناک است، اغلب در شب بدتر می‏شود و می‏تواند خواب شما را به هم بزند. در هنگام تب گاهی تمام بدن شما درد دارد و احساس مریضی و گرما می‏کنید. تب نشان می دهد بدن شما کوشش می‏کند که با یک عفونت بجنگد. زمانی که بدنتان با مرضی در حال مقابله است، درجه حرارت بدن بالا می رود و اگر درجه حرارت بدن خیلی بالا باشد خطرناک است و نشان می دهد که آب بدن شما کم است. و باید سعی کنید به سرعت تـب را پایین بیاورید.

 

اما تب در کودکان بسیار خطرناک تر از بزرگسالان است چون در صورت تـب بالا امکان تشنج کودک وجود دارد، وقتی کودکی تـب دارد، پدر و مادر به سمت جعبه دارو دویده استامینوفن می آورند. قبل از آنکه این مواد شیمیایی را به خورد کودک دهید، سعی کنید از راه های طبیعی و تایید شده، تـب او را پایین بیاورید.

 

علل شایع تب عبارتند از:

 

بیماری ویروسی

 

بیماری های ویروسی شایع ترین علت تـب در افراد بزرگسال هستند، مانند بیماری آنفلوآنزا. علائم بیماری های ویروسی غیر از تـب شامل آبریزش بینی، گلودرد، سرفه، گرفتگی صدا و درد عضلانی است. همچنین ویروس ها باعث اسهال، استفراغ و دل درد می شوند. بیماری های ویروسی با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند.

 

بیماری باکتریایی

 

عفونت های باکتریایی ایجادکننده تـب، می توانند روی هر کدام از اندام های بدن تأثیر بگذارند. این بیماری ها با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند. مثلا عفونت مغز و نخاع باعث تـب، سردرد، خشکی گردن و گیجی می شود. این عفونت می تواند باعث مننژیت یا عفونت پرده مغزی شود، لذا باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

 

عفونت قارچی

 

عفونت قارچی در هر اندامی می تواند دیده شود. برای درمان این نوع عفونت، از داروهای ضد قارچ استفاده می شود. تزریق برخی واکسن ها مثل واکسن سه‌گانه یا ثلات (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه) و واکسن پنوموکوک (ذات الریه) باعث بروز تـب در بدن می شود

 

داروها

 

برخی داروها مثل آنتی بیوتیک ها، داروهای فشار خون بالا یا داروهای ضدتشنج می توانند باعث افزایش دمای بدن شوند. تزریق برخی واکسن ها مثل واکسن سه‌گانه یا ثلات (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه) و واکسن پنوموکوک (ذات الریه) نیز باعث بروز تـب در بدن می شوند.

 

لخته خون

 

گاهی اوقات یک لخته خون می تواند در ساق پا بوجود آید و باعث ورم و دردپا گردد. قسمتی از این لخته می تواند جدا شده و به ریه ها برود (آمبولی ریه) و باعث درد قفسه سینه و سختی نفس کشیدن گردد. گاهی وقت ها فرد به دلیل التهاب رگ های خونی دچار تب می شود. در این صورت باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

 

تومورهای بدخیم

 

سرطان هم می تواند باعث بروز تـب شود. گاهی اوقات تومور، موادشیمیایی را می سازد که باعث بروز تـب در خودشان می شوند. گاهی وقت ها تومور، عفونت می کند. تومورهای مغز می توانند از تنظیم دمای بدن توسط هیپوتالاموس (ترموستات بدن) جلوگیری کنند و باعث تـب شوند. بسیاری از داروهایی که بیماران سرطانی استفاده می کنند، باعث تـب می شوند. در نهایت سیستم ایمنی در بدن بیماران سرطانی ضعیف می شود، در نتیجه در معرض ابتلا به عفونت های مختلف قرار می گیرند.

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

نشانه های ایجاد تب

 

زمانی که درجه حرارت بدن شما به درجه ای بالاتر از حد نرمال برسد، شما تـب دارید. درجه حرارت نرمال حدوداً 37 سانتیگراد است.

 

•    تعریق

 

•    لرز

 

•    سردرد

 

•    درد عضلانی

 

•    کاهش اشتها

 

•    کم شدن آب بدن

 

•    ضعف عمومی

 

تب بالا بین 1/41 – 4/39 درجه سانتیگراد ممکن است سبب عوارض ذیل شود:

 

•    توهم

 

•    گیجی

 

•    تحریک پذیری

 

•    تشنج

 

•    کم شدن آب بدن

 

چای های عالی برای رفع تب

 

چای کشمشی

 

چای کشمشی بنوشید. بهترین تـب بر است. 1 فنجان کشمش را با 7 فنجان آب، داخل قابلمه ریخته و بجوشانید. وقتی که آب جوشید، شعله را کم کرده و بگذارید به آرامی قل بزند. صبر کنید تا آب تقریبا به یک سوم برسد. شعله را خاموش کنید. قابلمه را کنار گذاشته و بگذارید خنک شود. ½ فنجان از آن را چندین بار در روز بنوشید.

 

چای مریم گلی

 

چای مریم گلی و بادرنجبویه بنوشید. این چای باعث می شود بدن عرق کند و تـب را پایین بیاورد. چند عدد برگ مریم گلی داخل لیوان انداخته و رویش آب جوش بریزید. روی لیوان، بشقاب گذاشته و بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. مقداری عسل یا شیرین کننده و یک قاشق غذاخوری بادرنجبویه بریزید. هم زده و بنوشید.

 

چای کاهو

 

چای کاهو بنوشید. کاهو سرشار از پتاسیم است و مقدار کمی کلسیم، فسفر، سدیم و منیزیم دارد. از همه مهمتر اینکه مقدار روی و آهن آن بسیار پایین است. مقداری آب بجوشانید. کاهوها را داخل قابلمه یا کاسه گذاشته و آب جوش را رویشان بریزید. بگذارید 15 دقیقه کاهو دم بکشد. اگر خواستید، عسل ریخته و بعد بنوشید.

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

دو روش جهت پایین آوردن تب در کودکان

 

روش اول

 

دمای بدن کودک را با استفاده از دماسنج دیجیتال اندازه گیری کنید. برای دقت بیشتر باید دماسنج را در مقعد قرار دهید اما زیر بغل نیز مناسب است. 

 

–    همچنین می توانید با استفاده از اسکنر شریان تمپورال دمای پیشانی و با استفاده از دماسنج گوش دمای گوش را اندازه گیری کنید.

 

–    نوزادان و کودکان نسبت به بزرگسالان دمای بالاتری دارند و تفاوت دمایی در بدن آن ها بیشتر است. این به خاطر نسبت سطح به حجم بالا در کودکان و پیشرفت سیستم ایمنی بدن در آن ها می باشد.

 

–    دمای طبیعی بدن برای کودکان بین 97 تا 99 درجه فارنهایت (37/2-36 درجه سلسیوس) می باشد.

 

–    دمای پایین در کودکان بین 38.27- 37.2 درجه  است.

 

–    دمای 39.7- 38.3 درجه سانتیگراد نشانه بیماری است. در بیشتر موارد این گونه تب به دلیل ویروس یا عفونت می باشد.

 

–    دمای بالای 39.8  درجه سانتیگراد باید معالجه شود. اگر دمای بدن کاهش نیافت حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

روش دوم

 

آب تـب را زودتر از هوا از بدن دور می کند، بنابراین حمام باعث کاهش دما می شود و اثر داروها را بیشتر می کند. همچنین در حین این که منتظرید استامینوفن یا سایر داروهای کاهنده درد اثر کنند، می توانید کودک را حمام کنید.

 

از حمام ولرم استفاده کنید. برای کاهش تـب از آب سرد استفاده نکنید. اگر دمای آب مقداری کمتر از دمای بدن باشد موجب کاهش تـب می شود.

 

از الکل در آب حمام استفاده نکنید. 

 

همچنین می تواند دستمال خنکی بر روی بدن و پیشانی کودک قرار دهید و تـب او را پایین بیاورید.

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

با تب عفونی چه کنیم؟

 

گاهی اوقات در کودکان کمتر از 4 سال به علت عفونت های گوش و در کودکان بالای 4 سال به علت سینوبرونشیت علائم بالینی تـب و سرفه طول می کشد. بیشتر محققان و پزشکان معتقدند تـب برای کودکان مشکل جدی تلقی نمی شود و تا زمانی که کودک تـب دارد و بی قرار است احتیاج به داروی مسکن تـب بر ندارد. ثابت شده تـب یک عامل دفاعی بدن بوده و دوره بیماری را کوتاه تر می کند و پایین آوردن تـب دوره بهبود بیماری را در کودکان به شدت کند می کند. بدن برای افزایش درجه حرارت خون مجبور است 01درصد به سوخت و ساز خون بیفزاید و افزایش متابولیسم بدن باعث دفع بسیاری از سموم نهفته در بافت ها می شود. در این صورت توصیه می شود در مورد تـب بیماری های عفونی و تـب واکسیناسیون استامینوفن تجویز نشود که دفاع بدن در مقابل میکروب ها نیز کمتر شود.

 

چقدر استامینوفن کافیست؟

 

استامینوفن عمدتا به وسیله کبد متابولیزه می شود. علائم مسمومیت خفیف بالینی مانند تهوع، رنگ پریدگی و خستگی بروز می کند که به وسیله دفع استامینوفن غیرسمی از راه ادرار علائم بهبود می یابد. استامینوفن برای رفعتب  کودکان زیر یک سال بر حسب وزن 51-01 قطره 6-4 ساعت و در کودکان بزرگ تر از 2 سال 5 میلی لیتر معادل یک قاشق مرباخوری 6-4 ساعت یک بار برای زمانی که کودک تب بالاتر از 5/83 دارد در دوران تب و سرماخوردگی تجویز می شود. شربت ایبوپروفن داروی مناسب مسکن و تب بر برای کودکانی است که تب و درد عفونت گوش دارند و بر حسب وزن هر 8-6 ساعت یک قاشق مرباخوری در موارد تب بالا یا همراه استامینوفن در موارد ضروری تجویز می شود. اگر تب 03 تا 54 دقیقه بعد از مصرف دارو ادامه یافت برای اطمینان از کافی بودن دارو، دوز دارو و پیمانه ای را که با آن دارو را به کودک داده اید، کنترل کنید. در صورتی که میزان داروی داده شده کافی باشد ممکن است بدن کودک به دارو جواب نداده باشد. اگر استامینوفن ظرف یک ساعت تب را پایین نیاورد، برای استفاده از داروی دیگر با پزشک مشورت کنید.

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

برای کودک تب دار، چه لباسی مناسب است؟

 

– از لباس های گشاد و نخی برای کودکان مبتلا به تب استفاده کنید و از هر گونه لباس تنگ و و با بست های فلزی و پر دکمه، اجتناب کنید.

 

– لباسی را انتخاب کنید که هوای کافی به پوست کودک برساند، زیرا معمولا تب، سبب عرق کردن کودک می شود. لباس های نخی، هوای کافی را به پوست کودک می رسانند و او را خنک نگه می دارند.

 

– لباسی را انتخاب کنید که بتوانید سریعا آن را از تن کودک درآورید و یا به او بپوشانید، زیرا ممکن است در اثر بالا رفتن دمای بدن کودک، مجبور به تعویض لباس کودک شوید.

 

– سعی کنید از لباس های نو برای کودک مبتلا به تب استفاده نکنید، زیرا تب در کودکان معمولا با استفراغ و اسهال همراه است. بنابراین ممکن است لباس های نوی کودک کثیف شوند.

 

چند درمان خانگی برای تب

 

1- نوشیدن فراوان آب و مایعات

 

در سرماخوردگی و برخی از بیماری های ویروسی که سبب تب و لرز در فرد می شوند, آب فراوانی از بدن دفع می شود, به خصوص اگر تب و لرز با استفراغ و اسهال همراه باشد یا فرد به انجام تمرینات ورزشی و کارهای جسمی مشغول باشد. از آنجایی که حجم عمده بدن از مایعات تشکیل شده و آب مزایای بسیاری برای سلامتی دارد و موجب دفع عفونت ها از بدن می شود, یکی از موثرترین روش های درمان اسهال و تب و لرز نوشیدن مایعات و آب بیشتر است. این روش می تواند به دفع ویروس ها از بدن کمک کند و موجب کاهش تب و دیگر علایم بیماری شود.

 

2- استراحت کردن

 

یکی از ضروری ترین اقدامات در طی سرماخوردگی و دیگر بیماری ها, استراحت است. استراحت کردن موجب تسریع درمان بیماری می شود. روند بهبود بسیاری از بیماری ها بیش از دو هفته است, بنابراین مصرف بیش از حد داروها نمی تواند در تسریع روند بیماری تاثیرگذار باشد. در عوض استراحت کردن و جلوگیری از انجام فعالیت های خسته کننده در حین بیماری, می تواند روند بهبود بیماری به خصوص بیماری آنفولانزا را سرعت بخشد.

 

3- مصرف سوپ مرغ

 

در گذشته مادران برای درمان سرماخوردگی سوپ رقیق مرغ طبخ می کردند. بررسی ها نشان داده است سوپ مرغ می تواند با علائم عفونت دستگاه تنفسی مقابله کند. برای طبخ این سوپ توجه کنید از مرغ طبیعی یا ارگانیک استفاده نمایید. در واقع یکی از راحت ترین روش های موثر در درمان تب و لرز استفاده از سوپ مرغ است. به علاوه این سوپ می تواند دیگر علایم سرماخوردگی مانند گلو درد را تسکین دهد.

 

4- شربت آبلیمو و عسل

 

یکی از شربت های طبیعی بسیار موثر در درمان عفونت های ویروسی و بهبود علایم سرماخوردگی, شربت عسل و آبلیمو است. خواص عسل در دفع عفونت ها شناخته شده است. از طرف دیگر آبلیمو سرشار از ویتامین C است که به مبارزه با عفونت ها در بدن کمک می کند. برای تهیه این شربت, یک چهارم لیوان آبلیمو تازه را به همراه 1 قاشق چای خوری عسل مخلوط نموده و لیوان را از آب پر کنید. در طی سرماخوردگی از این شربت استفاده نمایید.

 

5- مصرف چای زنجبیل

 

برخی از گیاهان از جمله زنجبیل, تاثیر فوق العاده ایی در درمان تب و لرز دارند. یکی از مهمترین خواص زنجبیل, دفع عفونت ها از بدن است. برای این منظور توصیه می شود یک قاشق چای خوری زنجبیل تازه رنده شده را با یک لیوان آب داغ مخلوط کرده و مصرف نمایید.

 

 

 

 

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

درمان تب با طب سنتی , درمان تب با داروهای گیاهی

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

درمان تب با طب سنتی , درمان تب با داروهای گیاهی

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

درمان تب با طب سنتی , درمان تب با داروهای گیاهی

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

درمان تب با طب سنتی , درمان تب با داروهای گیاهی

درمان تب با طب سنتی،درمان تب با داروهای گیاهی،درمان سریع تب

 

 

 

تب

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/FHqk
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.