علائم دیابت + پیشگیری دیابت بارداری و درمان دیابت کنترل قند خون

0 153

علائم دیابت + پیشگیری دیابت بارداری و درمان دیابت کنترل قند خون

علائم بیماری دیابت پیشگیری دیابت بارداری درمان دیابت و کنترل قند خون عکس دیابت درمان سریع و خانگی دیابت علت بیماری دیابت با همان بیماری قند که متاسفانه بسیاری را به خود مبتلا کرده است یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن است که به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود یا برعکس مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می شود در نتیجه انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد نرمال خود را انجام دهد

 

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

 

درمان دیابت

 

. در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می یابد به همین دلیل میزان قند خون افزایش یافته که به آن هایپرگلیسمی می گویند. با افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ های بسیار ریز در بدن ایجاد می شوند که می توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب و قلب را درگیر کنند.

 

با انواع دیابت آشنا شوید

 

دیابت دو نوع اصلی دارد که احتمالا در مورد نوع یک و دو بودن این بیماری چیزهایی شنیده اید. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

 

دیابت نوع یک چیست؟

 

 دیابت نوع یک بیماری مزمنی است که وقتی پانکراس یا همان لوزالمعده میزان کمی انسولین ترشح میکند و یا اصلا انسولین ترشح نمی کند، رخ میدهد. عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی و آلوده شدن به ویروس هایی خاص می توانند، باعث ابتلاء به دیابت نوع یک شوند. هرچند دیابت نوع 1 معمولا در کودکی و نوجوانی رخ میدهد، اما امکان ابتلا بزرگسالان نیز به این بیماری وجود دارد.

 

 

عدم بهبودی زخم ها در دیابت

 

متاسفانه دیابت بیماری مزمنی است و به آرامی پیش می رود .اما باید بدانید در بعضی موارد دیابت نوع 2 هیچ علامتی ندارد. در این گونه موارد افراد مبتلا ماه ها یا حتی سال ها بدون این که از بیماری خود مطلع باشند به زندگی ادامه می دهند.چه کسانی به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند؟عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع 2 شامل چاقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا و عدم تحرک بدنی کافی است. همچنین مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به دیابت با افزایش سن افزایش می یابد به همین دلیل به این نوع از بیماری دیابت بزرگسالان نیز گفته می شود. بر همین اساس افراد چاق بالای 40 سال ریسک بالاتری برای ابتلا به دیابت نوع دو دارند. البته ظهور این نوع دیابت در افراد جوان نیز در حال افزایش است. به گفته برخی از متخصصان افرادی که دردوره بارداری به دیابت مبتلا می شوند، که دیابت بارداری نام دارد، ممکن است بعدها به دیابت نوع 2 دچار شوند.بخور نخورهای در تغذیه و رژیم غذایی دیابتی هابه طور کلی یکی از مهمترین بخش های پیشگیری از پیشرفت بیماری دیابت و موفقیت در روند به نوعی درمان و کاهش شدت این بیماری مزمن در بدن فرد مبتلا رعایت نکات تغذیه ای و داشتن برنامه غذایی دقیق است که در ادامه بهترین و بدترین خوراکی ها برای این دسته از افراد را به شما معرفی می کنیم.

 

 

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

 

 

 

● آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.

 

● دارچین؛ این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش می دهد. علاوه بر آن دارچین مانع ایجاد رادیکال های آزادخطرناک می شود.

 

● پیاز؛ این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

 

● سیر؛ این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به حساب می آید.

 

● برگ های انبه؛ برگ های انبه درمان موثری برای بیماری دیابت است. کافی است برگ های انبه را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی 2 بار با آب مصرف کنید. این 2 روش عوارض دیابت را از بین می برد.

 

● قره قاط؛ این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد.

 

● جینکو بیلوبا؛ عصاره این گیاه برای پیش گیری و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.

 

● شنبلیله؛ شنبلیله یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می دهد. کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه ها را بجوید.

 

● اسفرزه؛ این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

 

● ریحان؛ این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت مفید است. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل میزان خون مصرف می کنید، بهتر است با پزشک مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.

 

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

 

در دیابت کلسترول و فشار خون تان افزاش می یابد

 

در مبتلایان به دیابت نوع یک، تولید هورمون انسولین که در تنظیم قند خون موثر است، در بدن متوقف می شود و در مبتلایان به دیابت نوع دو، بدن نمی تواند به خوبی از انسولین موجود استفاده کند که به نوبه ی خود موجب کاهش کلسترول خوب یا HDL و افزایش چربی مضر یا تری گلیسیرید خواهد شد.مقاومت به انسولین همچنین موجب باریک شدن عروق خونی شده که به افزایش فشار خون کمک می کند. حدود 70 درصد از مبتلایان به دیابت نوع دو به فشار خون بالا مبتلا می باشند که یک عامل خطر ابتلا به سکته ی مغزی، بیماری های قلبی و مشکلات تفکر و حافظه است.شکست در کنترل فشار خون و کلسترول بالا، چه به دلیل نوع رژیم غذایی یا عدم ورزش و یا نوع داروها، سرعت پیشرفت عوارض دیگر را بالا می برد.

 

بینایی تان از دست می رود

 

تعداد زیادی از افراد مبتلا به دیابت درجاتی از رتینوپاتی یا آسیب به بافت حساس به نور در پشت چشم را دارند، چرا که سطح قند خون بالا به عروق ظریف چشم آسیب می رساند و این فرایندی است که 7 سال قبل از تشخیص آغاز شده است.در مراحل اولیه ی این مشکل هیچ نشانه ای وجود ندارد، اما در طولانی مدت باعث می شود که شما همه چیز را تاریک ببینید. در یک مطالعه در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دیده شد که افزایش یک درصدی  میزان HbA1c (اندازه ی قند خون در طول یک بازه ی  زمانی) خطر ابتلا به مشکلات چشمی پیشرفته یا بدتر شدن مشکل چشمی سابق را تا حدود یک سوم افزایش می دهد.

 

کلیه هایتان با شکست مواجه می شوند

 

با گذشت زمان، افزایش قند خون به نفرون ها که ساختارهای کوچک کلیه هستند و خون را فیلتر می کنند، آسیب می رساند و آن را زخمی می کند. در 7 درصد موارد، وجود پروتئین در ادرار که نشانه ی مشکل کلیه است، از اولین نشانه های دیابت نوع دو می باشد.هر فرد مبتلا به دیابت دو برابر بیش از دیگران مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و چهار برابر بیشتر مستعد دچار شدن به سکته ی مغزی استحدود نیمی از کسانی که دیابت خود را کنترل نمی کنند در عرض ده سال به آسیب های کلیوی دچار می شوند.حدود 40 درصد آن ها نیز به نارسایی کلیه ی پیشرفته مبتلا می گردند که در نهایت نیاز به دیالیز و پیوند کلیه پیدا می کنند.دچار مشکلات عصبی می شویدتعدادی از مبتلایان به دیابت، دچار نوروپاتی یا آسیب عصبی ناشی از قند خون بالا هستند و در نهایت حدود نیمی از مبتلایان به دیابت نوع یک و نوع دو، به این بیماری دچار می شوند.نوروپاتی ممکن است در ابتدا بدون علامت باشد و یا احساس سوزن سوزن شدن خفیف یا بی حسی در دست و پا ایجاد شود، اما این مشکل در نهایت می تواند به درد، ضعف، و مشکلات گوارشی منجر گردد که تنها می توان با نخوردن غذا آن را تسکین داد.

 

پای دیابتی

 

ممکن است پایتان را از دست بدهیدآسیب به اعصاب بین مغز و اندام تحتانی موجب سست شدن و تغییر شکل پاها می شود و منجر به ایجاد پینه ی پا، کف پای صاف و ناهنجاری های دیگر خواهد شد. مثلا وجود یک ریگ در کفش می تواند موجب یک زخم کوچک در پا گردد. ولی بی حسی ناشی از آسیب عصبی باعث خواهد شد که شما متوجه ی زخم نشوید و همچنین خون رسانی آهسته به این منطقه، موجب عدم بهبود و یا کند شدن سرعت بهبودی زخم شود.عفونت ناشی از این زخم ها می تواند به استخوان شما نفوذ کرده و در نهایت مجبور به قطع پا شوید. حدود 60 درصد از موارد قطع پا در دنیا مربوط به دیابت می شود.مستعد ابتلا به بیماری قلبی جدی می شویدعلاوه بر افزایش فشار خون و کلسترول، قند خون می توان به شریان ها و رگ ها و عضله ی قلب آسیب برساند. هر فرد مبتلا به دیابت دو برابر بیش از دیگران مستعد ابتلا به بیماری های قلبی و چهار برابر بیشتر مستعد دچار شدن به سکته ی مغزی است. حمله ی قلبی قاتل شماره یک بیماران دیابتی می باشد. جدا از کشنده بودن سکته ی مغزی، این بیماری فلجی و معلولیت های شدید نیز به دنبال می آورد.زندگی تان کوتاه می شودهمه ی این مشکلات در نهایت منجر به یک عارضه ی نهایی می شود: مرگ پیش از موعد. یک مطالعه نشان داده است که عمر زنان مبتلا به دیابت نوع یک، 13 سال کوتاه تر از زنان سالم می باشد.

 

بهترین مواد غذایی و خوراکی برای بیماران دیابت دار

 

نان های سبوس دار

سیب زمینی کباب شده

آردهای سبوس دار مانند آرد گندم

غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای

ذرت، پف فیل یا محصولات تهیه شده از ذرت

آب معدنی، آب جو سبک، چای تلخ، قهوه سیاه یا با شیر کم چرب و بدون شکر.
سبزیجات تازه، خام یا کمی بخار پز شده، کباب یا گریل شده.
سبزیجات یخ زده، کمی بخارپز شده.

سبزیجات کنسروی کم نمک

کاهو، سبزیجات سبز، اسفناج

شیر کم چرب

ماست کم چرب

پنیر کم چرب، خامه کم چرب

میوه ساده یا کنسروی

مربای کم قند یا بدون قند

آب میوه، 100درصد طبیعی

سس مایونز کم چرب

سس سالاد کم چرب

پف فیل بدون چربی

گوشت خورشتی یا کباب شده

قسمت های کم چرب گوشت

پنیرهای کم چرب

مرغ یا بوقلمون بدون پوست

ماهی بخار پز شده یا کبابی

لوبیا، تخم مرغ و مغز میوه

 

 

بیماران دیابت دار چی نخورند؟

 

 

کنسرو میوه با شیره غلیظ

لواشک های میوه

مرباهای معمولی

آب میوه های آماده

گوشت سرخ شده

گوشت های چرب

پنیر معمولی

مرغ با پوست

ماهی سرخ شده

خوراک لوبیای چرب

شیر پر چرب، ماست، پنیر، خامه و بستنی معمولی

کنسرو شور سبزیجات

سبزیجات پخته شده با کره، پنیر یا سس فراوان

ترشی ها

ترشی کلم برگ (همانند ترشی، تنها در صورت داشتن فشار خون بالا باید محدود شود).

اسنک های سرخ شده مانند چیپس های سیب زمینی

کره، روغن نباتی هیدروژنه شده

سس مایونز معمولی

پف فیل کره ای

 آرد سفید

غلات تصفیه شده، مانند برنج سفید

نان سفید

سیب زمینی سرخ شده

نوشابه، آب جو معمولی، چای شیرین، قهوه با شکر و خامه، نوشیدنی قهوه و شکلات.

 

درمان دیابت با نسخه های گیاهی و داروهای طب سنتی

 

پیاز؛ این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

سیر؛ این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به حساب می آید.

آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.

شنبلیله؛ شنبلیله یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می دهد. کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه ها را بجوید.

 برگ های انبه؛ برگ های انبه درمان موثری برای بیماری دیابت است. کافی است برگ های انبه را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی 2 بار با آب مصرف کنید. این 2 روش عوارض دیابت را از بین می برد.

قره قاط؛ این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد.

 اسفرزه؛ این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

ریحان؛ این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت مفید است. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل میزان خون مصرف می کنید، بهتر است با پزشک مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.

 

ادویه هایی قوی برای درمان دیابت

 

 

زردچوبه درمانی برای دیابت : «کورومین» موجود در زردچوبه برای افراد دیابتی بسیار مفید است. این رنگدانه ی مفید باعث فعال شدن آنزیم AMPK می شود که روی جذب گلوکز تأثیر می گذارد. در نتیجه به کنترل میزان قند خون و ثابت نگه داشتن آن کمک زیادی می کند. اگر شما هم از بیماری دیابت رنج می برید حتماً زردچوبه را وارد برنامه ی غذایی تان بکنید.

درمان دیابت با دارچین؛ این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش می دهد. علاوه بر آن دارچین مانع ایجاد رادیکال های آزادخطرناک می شود.

مصرف شکلات تلخ می تواند باعث بهبود حساسیت انسولین به ترشح مناسب و در نتیجه کاهش خطر ابتلا به دیابت شود.

پزشکان درجدید ترین تحقیقات خود پی برده اند که مصرف کاکائوی خالص و بدون شیرینی می تواند به عنوان یک دارو برای بسیاری از بیماری ها ازجمله دیابت مفید باشد.

براساس این پژوهش جدید، دانشمندان دریافته اند که مصرف کاکائوی تلخ و یا مقدار بسیار کمی شکر به عنوان طعم دهنده و شیرین کننده می تواند باعث رفع مشکل فشارخون بالا به ویژه در سالمندان شود.

 

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

علائم دیابت , پیشگیری و درمان دیابت و کنترل قند خون , عکس دیابت , درمان سریع و خانگی دیابت

علائم بیماری دیابت,پیشگیری دیابت بارداری,درمان دیابت و کنترل قند خون,عکس دیابت,درمان سریع و خانگی دیابت,علت بیماری دیابت,علائم دیابت نوع 1,دیابت نوع دو چیست

 

دیابت

این مطلب چطور بود؟
لینک کوتاه این مطلب: https://rzgr.ir/hEFv
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.